Ana1
Cilt Sorunları

Yüzde Oluşan Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Yüzde Oluşan Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Cilt sorunları arasında yer alan ve kadınların korkulu rüyası haline gelen sivilce izleri hem estetik açısından hem de sağlık açısından rahatsız edici bir cilt problemidir Aknelerden sonra ciltte meydana gelen sivilce izleri aslında yalnızca kadınların değil, aynı zaman da erkeklerin korkulu rüyası da olmaya başlamıştır.   Ciltte meydana gelen sivilceleri patlatmak izlere sebebiyet vereceğin için sivilcelerin patlatılmaması gerekmektedir. Sivilceler kötü bakteriler barındırdığından dolayı sivilceleri  sıkmak bakterilerin cildin gözeneklerin de diğer bölgelere yayılmasına neden olmaktadır. Sivilceyi sıkmanın bir diğer olumsuz tarafı da derinin kızarmasına, iltihaplanmasına ve ağrılara yol açmasıdır.
 


Sivilce İzlerine Kalıcı Çözüm

Sivilce izlerini yok etmek için limon suyu, karbonat ile peeling, bal,  gibi doğal yöntemlerle yok edilebilir. Özellikle limon suyu cilt bakımı ve çoğu cilt sorunlarını yok etmektedir. Doğal cilt beyazlatıcı olan limon suyu doğru uygulandığı takdirde kısa sürede sivilce izlerini de yok etmektedir. Bir pamuğa limon suyu ve normal suyu eşit miktarda döküp  izlerin üzerine uygulanır ve 15-20 dakika sonrası bol su ile durulanır. Ancak limon suyu cildi kuruttuğu için yüzünüzü yıkadıktan sonra hemen nemlendirici sürmeniz gerekir. Cilt sorunları ve sivilce izlerini gideren doğal yöntemlerden biri de karbonat ile peeling yapmaktır. Yapılması gereken tek şey bir tatlı kaşığa karbonat ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştır krem şekline getirdikten sonra cildinize 2 dakika boyunca  masaj yapar gibi uygulayın ve iyice yedirin. Hemen ardında bol su ile durulayın. Fakat karbonat ile Peeling ‘i sivilce üzerine uygulanmamalıdır.  Çünkü karbonatın Ph değeri 7,0, cilde uygulanan maddeler 4,7 ve 5,5 ağırlığında olduğundan dolayı sivilceye uygulanan karbonat iltihabın yayılmasına neden olmaktadır. Ayrıca karbonatı toz halinde sivilce izlerinin üzerine sürüp 10 -15 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayarak cilt bakımı yapılabilir.  Bal da akne lekelerinden kaynaklanan kızarıklığa ve sivilce izlerinin tedavisinde etkilidir. Antibakteriyel özellikler içerdiğinden doğayı bal cildi yatıştırır ve ciltteki iltihabı yok eder. Akne lekelerinden oluşan kızarıkları ve sivilce lekelerinin üzerine bal sürülmelidir. Bal özellikle kuru ciltler için muhteşem maddedir ve cildi tahriş etmez ve nemli kalmasını sağlar.

 
Sivilce İzleri Neden Olur?

Sivilce izleri ergenlik döneminde oluşan sivilcelerin patlatılması ile oluşmaktadır. Ayrıca sivilce izini kalması sivilcenin şiddetine ve tipi ile ilgilidir. Sivilceler şiddetli ya da orta derecede ise nodüller ya da kistik adı verilen oldukça derin ve çapı yarım cm’den daha büyük sivilcelerden sonra iz kalması yüksektir. Ayrıca hafif derecede ve sürekli aynı bölgede tekrar eden sivilcelerin tedavi edilmediği takdirde sivilce izi kalmaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu