Ana1
Makyaj ÇeşitleriMakyaj Teknikleri

Yüzde Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüzde Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüz Kontürü Ne Demektir?

            Kontür uygulaması, aydınlatıcılar ve kapatıcılar ile yapılan bir makyaj hilesidir. Bu işlemde yüz kısmının belirli alanları aydınlatılır, diğer kısımları ise gölgelendirilerek yüz hatları belirginleştirilir. Bu sayede yapılan küçültme ve öne çıkarma işlemi yüz kontürlemesi uygulamasıdır. Makyaj modaları her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Son dönemlerin yeni modası ise yüze kontür uygulaması olmuştur. Kadınların ilk hobilerinden biri makyaj yapmaktır. Makyaj kadınların hem kendilerine hem de etrafına güzel görünmesini sağlamaktadır. Bu da kendilerine olan özgüvenlerini artırır.

Yüzü boyutlandırma olarak bilinen yüze kontür uygulaması, pudra ve buna benzer ürünler kullanılarak yüzün yüksek yerlerinin ortaya çıkarılması işlemidir. Ayrıca bu uygulamada geriye atılmak istenen elmacık kemiklerinin alt kısmı, gıdı ve alın gibi bölgeler geri plana alınmaktadır. Herkesin yüz şekli farklı olduğu için yüze kontür uygulaması da farklı olmaktadır. Bu nedenle doğru ürünler ile doğru yüze kontür uygulamasının yapılması gerekir. Aksi takdirde doğal bir görüntü meydana gelmez.

Yüze Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüz kontürü işleminde pudra veya kremsi yapıdaki ürünler tercih edilmektedir. Kontür yapılacak bölgeler için cilt renginden 2 ya da 3 ton koyu fondöten ya da tercih edilmelidir. Aydınlatma işlemi için ise özel ürünler kullanılabilir. Kullanılacak olan kontür ürününün içinde turuncu barındırılmamasına dikkat edilmelidir.

Yüzü kontür işlemi ile boyutlandırmak için öncelikle kusurlu görülen alanların belirlenmesi gerekmektedir. Burnundan memnun olman kişinin kontürleme işlemi ile burnunu kaldırabilmesi mümkündür.

Kontür işlemini uygularken makyaj süngeri ya da makyaj fırçası kullanılması gerekir. Çünkü bu ürünler fondöteni daha homojen bir şekilde yaymaktadır. Yüz kontür işlemine ilk olarak elmacık kemiğinin altı, gıdı ve çene bölgesi ile başlanır.

Yüz kısmında ön plana çıkarılmak istenen alanlara cilt renginden daha açık bir renkte aydınlatıcı uygulanır. Aydınlatıcılar genelde burun ucuna, elmacık kemiğine, iki kaş arasına, dudakların üzerine ve kaş altlarına uygulanır. Koyu renk saklamak istenilen yerler için kullanılır. Açık renk ise daha çok ön plana çıkarılmak istenen alanlar için uygulanır. Yüz kontürü işleminde bu adımlara dikkat edildiği sürece sonuç beklenildiği gibi olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu