Ana1
Cilt Bakım TavsiyeleriCilt SorunlarıKırışıklık Tedavisi

Yüzde Kırışıklık Olmaması İçin Ne Yapabilirim?

Yüzde Kırışıklık Olmaması İçin Ne Yapabilirim?

Güzelliğin tarih boyunca önemi ve kozmetik

Kozmetik Yunancadaki ‘kozmos’ sözcüğünden gelir ve çekidüzen verme, güzele doğru yönelme demektir. Güzellik kavramının doğrudan ilgili olduğu kozmetik ise, mikro kozmos olan insan bedenine çekidüzen vermek, güzelleşmek maksadıyla birtakım ürünler eşliğinde bir sürece girmektir. Güzelliğin tarih boyunca önemi doğayla iç içe olmuştur. Dolayısıyla kadın ve erkeklerin güzellik sırları hep tabiatta aranmıştır. Eskiden kullanılan başlıca doğal güzelleşme kaynakları şunlardı: Portakal çiçeği, ayva, kızılcık, soğan kabuğu, papatya, ceviz, zerdeçal, Afrika bamyası. Günümüzde de bu gibi bitkiler tercih edilmektedir. Özetle güzellik arayışı estetikle bütünleşen bir doğaya olan özlemin parçası olup, cilt bakımı üzerinde uzmanlaşma giderek artmaktadır.

Güzellik sırları ve cilt bakımına yönelik tavsiyeler

Bu konuda çok kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Ancak burada özet mahiyetinde yüzeysel bazı yöntemler ve tavsiyelerde bulunulacaktır. Ayrıca bu konu dermatolojiyi de yakından ilgilendirir. Bu açıdan anti-aging için E ve C vitamini iyi bir alternatiftir. Ölçüsünde alınarak ciltteki esneklik kaybına mani olunur. Beta Hidroksi asitli kremler de hücreleri yeniler. Evde de cilt bakımı pekala mümkündür. Makyaj temizlenirken mutlaka temizleme sütü tercih edilmelidir. Böylece cildiniz daha az çizilir. Kozmetik ürünler yerine doğal cilt bakımına yönelmek doğru bir tercihtir. Üstelik doğal ürünlerle beslenerek cilt bakımıyla güzelleşmek kozmetik ürünlerden daha kolaydır. Yüz temizliği ise çok önemlidir.

Bebek sabunlarıyla yüz yıkamayı adet edinebilirsiniz. Tabi sabunsuz duru su ile de yıkayabilirsiniz. Cildi besleyecek olan mucize ürünlerse doğadan gelmektedir, yani manavda rastladığınız o harika meyve ve sebzelerdir. Kısa bir menü vermek gerekirse: Avokado, bezelye, kuru yemiş ve soya fasulyesi, ciltteki yağ eksikliğini giderir. Somon balığı cildin güzellik sırrını adeta ifşa eder. Hem cildi hem de saçları gençleştirir. Şayet fiziksel yaralanma varsa nar meyvesi harika çözümdür. Güneş yanıkları içinse domates tüketilebilir. Görüldüğü üzere krem vs. kullanmadan dolaylı bu gibi gıdalardan almak güzelliğin sırlarına zaten ulaştırmaktadır. Bunun dışında güzellik sırları için banyodan önce selülitlere yönelik fırçalama yapılabilir. Küvet çıkışı diz, ayak ve topuklar ovalanabilir, meyve içerikli kremler ayaklara sürülebilir.

Yüz cilt bakımı içinse temizleme sütü kullanıp yukarı istikamette masaj uygulanabilir. Ayrıca aromatik içerikli bir esans (yüz için tavsiye edilmiş olmalıdır) ılık suda karıştırılıp yumuşak bir bezle yüzünüzde gezdirilebilir. Bu sayede yüzünüzdeki kan dolaşımı canlanıp güzellik katar. Kil özlü maskelerle yüzünüzü parlatın, su içerikli olanlarla da cildinizi nemlendirin. Yo-Yo diyetinden vazgeçip fazla kilo kayıplarını önleyin, tuzu ise mutlaka azaltınız. Kırışıklıklaraysa badem yağı özüyle elinizle masaj tatbik edebilirsiniz. Elma maskesi de iyi gelecektir. Ayrıca özgüven ve gülmeyi hiç ihmal etmeyin. Son olarak güzel bir uyku da güzelliğin başka bir sırrıdır. Güzelleşmede stresten mutlaka uzak durun. Aşırı sıcak ve soğuk ortamlar da vücut güzellik kimyanızı bozacaktır. Bu maddelere dikkat ederseniz cilt kırışıklıkları ortadan kaybolacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu