Ana1
Bebeklik

Yürüteç Kullanmak Zararlı Mı?

Yürüteç Kullanmak Zararlı Mıdır?

Anneler bebekleri söz konusu olduğunda fazlası ile hassasiyet göstermektedir. Özellikle bebeklerin zeka gelişimlerinin yanı sıra fiziksel gelişimleri de her daim ön plandadır. Hal böyle olunca son yıllarda annelerin en çok merak ettikleri konulardan biri de yürüteç kullanımı olmaktadır. Bu durumda bazı anneler yürütecin faydalı olduğunu düşünürken bazıları ise zararlı olduğuna inanmaktadır. Peki, gerçekten yürüteç kullanmak zararlı mı?

Yürütecin Kullanıldığı Döneme Dikkat Edilmeli

Yürüteç kullanımı doğru bir dönemde tercih edilirse yararlı olmaktadır. Fakat bebeklerin rahat hareket edebildikleri ortamlarda fiziksel gelişimlerinin daha hızlı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir. Rahat hareket edebilen bir bebek ile sürekli yatağında vakit geçirmek durumunda olan bebeklerin ürüme süreleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu durumda hareket olanağı bulunmayan bebekler daha geç yürümektedir. Yürüteçler de bebeklerin hareket alanlarını kısıtlamaktadır.

Ayrıca bebeklerde yürüme dönemi olarak da bilinen 4 ile 8. aylar arasında yürüteç kullanımı bebeklerin ayağa kalkma süreçlerini geciktirmektedir. Aileler ise yürüteç kullanımı özellikle bu döneme denk getirmektedir. Bu de bebeklerin aslında sürekli ayakları üzerine basamadıkları hala emekledikleri bir dönemdir. İşte bu durumda bebekler sürekli yürüteçte bırakılırsa bebeklerde istemli ayağa kalma süresi haliyle de yürüme süresi artacaktır.

Omurga Eğriliklerine Sebep Olabilir

Erken dönemde bebeklerin yürütece alıştırılması bebeklerde bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Bu rahatsızlıklardan en belirgini omurga eğriliğidir. Bebekler yeni yeni yürümeye başladıkları dönemlerde henüz tam olarak dik duramayacaklardır. Yürüteç kullanıldığında bebeklerde yığılma olacak bu da omurga problemlerinin başlamasına neden olacaktır. Özellikle zamanından erken kullanılan yürüteçler ise bebeklerin gelişmemiş ayak kaslarında deformasyona sebep olabilir.

Yürüteç ile bebekler aslında tam olarak yere basamazlar. Bu durumda parmak uçları ile yürüteci iteklemek isteyeceklerdir. Haliyle de parmak uçlarına daha fazla ağırlık binecektir. Kalça yapılarında da zaman zaman bozukluklar görülebilir.

Yürüteç kullanan anne babalar çocukların yürüteçte güvende olduğunu düşünerek onları yalnız bırakabilirler. Bu da olası kazaları tetikleyecektir. Bu kazlar özellikle kafa travmalarına sebep olabilmektedir. Bebeklerin kendi çabaları ile yürümeye çalışmaları daha sağlıklı olacaktır. Tüm bu zararlı etkileri dikkate alınarak yürütec kullanıp kullanmamaya karar vermek gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu