Ana1
Bebeklik

Yeni Doğan Bebeklerde Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

Yeni Doğan Bebeklerde Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

BEBEKLERDE UYKU SORUNU NEDEN OLUR?

Bebeklerde uyku bozukluğu bazı sebeplere bağlı olarak yaşanmaktadır. Bebeğin gündüz ve gece uykuların alışma süresinde bazı sıkıntılar olmaktadır. Anne ve bebeğin birbirine bağlılığı, anne sütü gece devamlı ağlama, gaz sancısı gibi birçok sebep bebeklerde uyku sorunu olmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazandırmak ilk başlarda zor olsa da sabırla başarmak mümkündür. Öncelikle bebeğin karnının tok olması ve altının temiz olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bebeğin bu süreçte uyuması önemli olduğundan gürültülü bir ortamdan uzak tutmak her zaman yerinde bir karar olmaktadır.

Bebeğin ağlaması durumunda hemen kucağa almamakta oldukça önemlidir. Sakinleştirip tekrar uyumasını sağlamak gerekmektedir. Bebeği her ağladığında almak alışkanlık olacağından bunu devamlı istemektedir.

AĞLAYAN BEBEĞİ NASIL SAKİNLEŞTİRMELİYİZ?

Bebeklerin gündüz uykusu olduğu gibi gece uykusu da oldukça önemlidir. Bebeğin uykusu bölündüğü anda devamlı olarak ağlamaya başlaması anneyi ve bebeği huzursuz etmektedir. Bu durumda bebeği sakinleştirmek önemlidir. Yeni doğan bebekler genelde 12 saat  gece ve gündüz olarak uyumaktadır.

Gece veya gündüz kavramı henüz oluşmadığında devamlı uyuyup uyanmaktadır. Uyku ihtiyacı daha fazla olduğundan geceleri tekrar besleyip uyuması sağlanmalıdır. Bebeği çok sıcak ortamda bulundurmak uyanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden oda ısısı önemlidir. Aç olan bebekler uyumayı reddetmektedir. Gaz sancısı da bebek için önemlidir. Karnında ağrı olduğundan devamlı olarak uyanmaktadır.

BEBEKLERDE UYKUSUZLUK PROBLEMLERİ NELERDİR?

Bebeklerin en büyük sorunlarından biri olan uykusuzluk açlık dışında çıkan dişler, fiziksel hareketleri, yorgunluk ve hatalı uyutma yöntemleri yüzünden problemler ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde uykusuzluk uyurken el ve kol hareketlerinden korkarak sıçramasına neden olmaktadır. Bebeklerin annesini emerken yorgunluk hissetmesi ve uykuya dalamaması en önemli sorunlardan biridir.

Hatalı uyku ortamı yaratan anneler uyusun diye genelde bebeği sallamak, kucağa almak ve emzik vererek uyutmaya çalışmak hatalı davranışlardan biridir. Bebeklerde uyku eğitimi vermek için uykuya dalma konusunda yardımcı olmak işe yaramaktadır. Kalabalık ortam ve eve devamlı gelen birileri olduğunda uyumakta bebekler direnmektedir. Sakin ve sessiz bir ortamda kendi yatağında varlığınızı hissettiği için daha rahat uyumaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu