Ana1
Bebeklik

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Bebekler için karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de göz çapaklanma durumu olmaktadır. Sarı ve açık yeşil renkte bir sıvının gelmesi, göz bölgesinde meydana gelen kızarıklık, yaş gelmesi, kirpiklerinin birbirine yapışması ve diğer etkenler çapaklanma probleminin gün yüzüne çıkardığı durumlar olmaktadır. Peki, genel itibari ile neden olan başlıca unsurlar nelerdir? Bu konuda da bilgi vermek tedavi içinde nasıl bir yol izlenmesine dair sizlere yardımcı olabilir. Yeni doğan bir bebeğin bir takım alerjik durumlara maruz kalabilmesi söz konusudur. Dolayısı ile bu bir etken olabilir. Yine gözyaşı kanallarının tıkalı olması, yaşanılan solunum enfeksiyonları ( üst solunum ), hava şartlarına dair yaşanılan göz nezlesi, iltihap ve sinüzit gibi diğer faktörler de önemli belirtiler olmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Yöntemler Nelerdir?

Bebekler son derece hassastır. Dolayısı ile çevresel şartlara yönelik gerekli tedbirlerin alınması yararlı olacaktır. Ne aşırı soğuk ne de çok sıcak ortamlarda olmamasına özen gösterebilirsiniz. Çapaklanma problemi eğer dikkat edilir ve önem verilirse kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Bunun için ilk olarak uzman bir doktora gitmek ve gerekli muayene sürecini yaptırmaya da imtina etmelisiniz. Sorunun tam anlamıyla neden kaynaklandığının bulunması, kalıcı tedavinin gerçekleşmesi demektir. Bu sebeple titiz olup uzun süreli çapaklanma için hemen bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz.

Ev Ortamında Yapılacak Etkili Tedaviler

Anne sütü çapak sıkıntısının giderilmesinde oldukça tesirlidir. Özellikle sabah uyandıkları gibi birkaç damla anne sütü bütün yaşanılan olumsuzluğun ortadan kalkmasında yardımcı olabilir. Şayet çapaklanma gözyaşı kanallarının tıkanması veya tıkalı olması nedeniyle gerçekliyor ise hafif bir masaj yapmakta son derece etkili olabilir. Yeni doğan bebekte göz çapaklanması ve tedavisi için pamuğa ılık bir su dökerek göz çevresinin nazik bir biçimde silinmesinin de katkısı olacağından söz etmek isteriz. Belirli bir dönem içerisinde karşılaşabileceğiniz ve bebeğin büyümesi ile ortadan kalkacak bu hususta aşırı düzeyde dikkatli olmaya ve önem göstermeyi de ihmal etmemelisiniz. Doktor tarafından verilen ilaçların ve takviye gereçlerinin düzenli olarak kullanılması da kısa süre zarfında çapaklanma durumundan kurtulma anlamına da gelecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu