Ana1
BebeklikÇocukluk

Yeni Doğan Bebekler Hangi Pozisyonda Yatırılmalıdır?

Yeni Doğan Bebekler Hangi Pozisyonda Yatırılmalıdır?

Yeni doğan bebekler çok hassas olur. Bu nedenle, kucağa alırken ve yatırırken, çok dikkatli olmak gerekir. Yeni doğan bebek, uzmanların ifade ettiği gibi, sağ yanı üzerine yatırılmalarıdır. Bu şekilde, sol tarafta kalan kalp, daha rahat çalışacaktır. Sağ tarafa yatan kişinin rahat etmesinin nedeni, kalbin boşlukta kalmasıdır. Bu durum yeni doğan bebekler için de geçerlidir. Özellikle beslenmeden sonra, bebeklerin sırt üstü yatırılması, kusma tehlikesi nedeniyle, tehlikelidir. Bu nedenle, bebeklerin sağ tarafa veya yüz üstü yatırılması daha sağlıklı olacaktır. Bebeği yatırma esnasında, baş aşağı olmamasına dikkat etmek gerekir. Özellikle gece, büyüklerin yanında veya kardeşlerinin yanında yatırmamaya dikkat etmelisiniz. Özel beşiğinde yatırılan bebek, geceleri ara ara kontrol edilmelidir. Gece yatırılan bebekler sağ tarafına yatırılırsa, rahat bir uyku çeker. Sırt üstü yatırma işlemi, bebeklerin sık sık kusmaları nedeniyle, tehlikeli görülmüştür. Yüz üstü yatırma işlemini, ebeveynin yanında olduğu zamanlarda gerçekleştirmek gerekir. Genellikle gazını çıkarmak için, yüz üstü yatırmak faydalıdır.

Bebek Nerede Uyumalıdır?

İlk üç ay kustuğunu atabilme yeteneği olmayan bebekler, sağa doğru dönüp yatırılması çok daha iyi olacaktır. Bebeklerin gece uykusu da önemlidir. Genellikle sık uyanırlar ve çabuk acıkırlar. Bu nedenle, anneler geceleri sık sık uyanır ve çocuğu emzirir. Bu durumda, anne kolaylık olsun diye, bebeği yanında uyutmaya başlar. Bu durum, bebeğin boğulmasına neden olabilir. Çünkü anne uykuya daldığı zaman, eliyle bebeğin nefes alma işlemini yapamayabilir. Bu durumda meme, bebeğin yüzünü kaplar ve bebeğin boğulmasına neden olabilir. Bu durumdan kurtulmak için, yapılması gereken en önemli şey, bebek uyuma pozisyonları iyi bilinmelidir ve bebek kendi beşiğinde yatırılmalıdır. Yastığı ne çok yüksek, ne çok alçak olmalıdır. Bebek yastığı kullanılmalıdır. Bebeklere özel nevresimlerin kullanılması gerekir.

Bebek Nasıl Rahat Uyur?

Özel beşiğinde, bebek tenine zarar vermeyen özel nevresimlerle uyutulmalıdır. Ayrıca, beşikte yabancı madde olmamalıdır. Beşikte, bebeklere özel güvenlik sistemi olmalıdır. Anne sürekli emzirdiği için, gece emzirmelerinde, mutlaka bebeği tekrar beşiğine koymalıdır. Uzanarak veya yatarak emzirme, uykuda bebek ölümlerinin nedenleri içerisindedir. Oda havadar olmalıdır ve sıkıcı olmamalıdır. Bebeğin uyku düzenini bozacak her hangi bir zararlı etki bulunmamalıdır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu