Ana1
Genel BilgiSağlık

Yara Dondurma Kriyoterapi Nedir?

Yara Dondurma Kriyoterapi Nedir?

Genel olarak halk arasında daha çok dondurma tedavisi olarak dile getirilen ve diğer ismi ile kriyoterapi denen bu yöntem normal olmayan dokuları dondurmak suretiyle hücrelerin işleyişini durdurarak onları yok etme işlemine denir. Özellikle kadın hastalıklarında önemli bir tedavi olarak ön plana çıkan kriyoterapi, rahim ağzı kısmında oluşmuş yaraları, siğilleri ve molluskum gibi tahrip yaratıcı problemler karşısında hücreleri dondurmak suretiyle kar veya buz tedavisi olarak da bilinmektedir.

Genel anlamda rahim ağzı kısımlarında meydana gelen hücresel kapsamdaki dengesizlikler altında zarar verici bir etkiye sebep olan hücrelerin dondurmak suretiyle lezyon tedavisi adına ilk olarak tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Kriyoterapi Nasıl Yapılır?

Oldukça kolay bir işlem olarak ön plana çıkan yara dondurma yani kriyoterapi tedavisi, hastanın uzman bir jinekolog kontrolü altında muayene edilmesi sırasında klinik ortamında gerçekleştirilmektedir. 15 ya da 20 dakika gibi bir süre içerisinde tamamlanan bu tedavi kapsamında vajina kısmına spekulum yerleştirmek suretiyle görünür hale getirilen kısım üzerinde uygulamaya geçilir ve basit bir şekilde işlem tamamlanır.

Özellikle rahim ağzı kısmında herhangi bir ağrı hissettirecek sinirler bulunmadığından dolayı yapılacak olan bu tedavi yöntemi kapsamında hiçbir yanma veya ağrı gibi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaz. Bu yüzden sadece önlem olarak bazı ağrı kesici ilaçlar verilmek suretiyle herhangi bir uyuşturma işlemi gerçekleştirilmektedir. Yalnızca birkaç dakika sürecek olan hafif kasılmalar ve soğukluk hissedilse de bu durum verilen ağrı kesiciler kapsamında tamamen yok olmaktadır.

Kriyoterapi

Yara Dondurma ( kriyoterapi) Tedavi Yöntemi Tavsiye Edilir mi?

Herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmeden gerçekleştirilen yara dondurma (Kriyoterapi) yöntemi klinik ortamlarında çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Yapılan operasyonlar bütününde anesteziye dahi gerek olmadan yalnızca ağrı kesiciler ile yapılan bu tedavi kapsamında meydana gelecek olan komplikasyon riski de oldukça düşüktür.

Tedavi sonrası hiçbir kanama da görülmediğinden dolayı kişi normal hayatına hemen devam edebilmektedir. Sadece küçük dezavantajları kapsamında ise 1 ya da 2 hafta süre ile akıntı problemi yaşanabilir ve adet sancısına benzeyen küçük kasılmalar gün yüzüne çıkabilir.

Kadınlarda Cinsel Hastalık Yazımız için Tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu