Ana1
Saç ProblemleriYağlı Saç Tipi

Yağlı Saç Genetik Midir?

Yağlı Saç Genetik Midir?

Yağlı saç dışarıdan bakıldığında bakımsız ve ağırlaşmış bir biçimde görülmektedir. Aslında saçın kendi yağı saçları besleyen en önemli etkenlerden biridir. Fakat bu yağ gereğinden fazla olarak saç diplerinde birikirse saçlarda bazı problemlere sebep olur. Bu sorunlarla uğraşmak için de mutlaka saç bakım olanaklarından yararlanmak gerekir. Peki, saç dökülmesinde olduğu gibi yağlı saç genetik mi? Bu soru pek çok kişinin saç bakımı ile ilgili aklına takılan sorular arasında bulunuyor.

Saç problemlerinin çoğunda olduğu gibi yağlı saçlarında en büyük sorumlusu genlerdir. Yani anne ya da babanızda hatta ailenizdeki diğer kişilerde bir yağlı saç problemi var ise siz de bu gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu oldukça yüksek bir olasılıktır.

Hormonal Faktörler Önemli

            Yağlı saç yapısını genetik faktörler kadar etkileyen başka bir durum vardır ki o da hormonal bozukluklardır. Kişilerin hormonlarında olan bozukluklar saçlarda aşırı yağlanmaya sebep olabiliyor. Eğer ailenizin geçmişinde aşırı bir yağlanma problemi var ise sizin de saç derinizde aşırı bir sebum üretimi bulunabilir. Aslında sebum saç derisini besleyici bir özelliğe sahiptir. Fakat sebum dengesindeki bozukluk aşırı yağlanmanın en önemli sebeplerinden biridir.
Tüm bu seçenekler dikkate alındığında iyi bir dermatolog yardımı ile testler yapılabilir. Bu testlerin sonucuna göre hormonal bir bozukluk olup olmadığı tespit edilebilir.

Yağlı Saçlar için Tedavi Yöntemleri

Yağlı saçlar için belirleyici bir tedavi yöntemi bulunmuyorken saçların derinlemesine temizlenmesi en başarılı seçenektir. Bunun yanı sıra hormonal bir bozukluk var ise ilaç yöntemi ile belli bir düzene sokulabilir. Fakat genetik sebepler nedeniyle aşırı yağlanma problemi söz konusuysa bunun için en etkili yöntem saç yapısına uygun bir saç bakım şampuanıdır. Kullanılan bakım şampuanın doğal özler ile üretilmiş olmasına da dikkat etmekte yarar bulunuyor.

Yağlı saçları sürekli yıkamak saç yapısında başka problemlere sebep olacağı için gün aşırı yıkamakta yarar bulunuyor. Bunun yanı sıra kişiler yağlı görüntüden fazlası ile rahatsız oluyor ise ve saçları her gün yıkama ihtiyacı hissediyor ise mutlaka günlük kullanıma uygun hafif şampuanlar tercih etmeleri gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu