Ana1
Yağlı Cilt

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı

Özellikler:

Yağlı cilt bakımı T-Bölgesi alanı ve belki de elmacık kemikleri, omuzlar, boyun, göğüs ve sırtta orta ile büyük gözenekler ile  aşırı çalışan yağ bezleri, temizlemeden yaklaşık bir saat sonra cilde kaygan, parıltılı bir görünüm verir. Ergenlik sivilcesi veya sivilceye yatkın olabilir veya olmayabilir, ama gözenekler çok kolay tıkanır hale gelir. Yağlı cilt ince çizgiler ve kırışıklıklara yatkın değildir çünkü çok iyi yağlanır.

Mevsimsel Değişiklikler:

Isı ve nemlilik yağ üretimi miktarını arttırma eğiliminde iken, soğuk iklimler ve düşük nem yağlı çehreler için bir nimettir. Yüzey kuruluğu çok soğuk, kuru iklimde meydana gelebilir.

Temizleme:

Günde iki defa cildinizin yüzeyini kurutmayan su bazlı jel, süt veya kil temizleyici kullanın. Cildinizi kurutmayacağı için, eğer isterseniz nazik, bitkisel gliserin veya keçi sütünden yapılmış sabun kullanabilirsiniz. Burada ki amacımız aşırı yağı uzaklaştırmaktır, ama cildinizin koruyucu tabakasını sıyırıp almayın. İstediğiniz gıcır gıcır bir temizlik değildir.

Yağlı Cilt Bakımı
Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Oluşumu:

Aslında yağlı cildin kurutulmaya çalışılması çok yanlış yapılan bir yöntemdir. Yağ bezlerinin buna tepki vererek daha fazla yağ üretmesine sebebiyet verir. Bu yüzden daha doğal kürler ve maskeler kullanılarak cildinizi eşitlemeye ve ağır ağır onarmaya çalışmak en iyi yöntemdir.

Cilt Maskeleri kısmında her cilde uygun cilt maske tariflerini sizlerle paylaşıyor olacağım.

Gerdirme: Civanperçemi, ada çayı veya nane gibi nazik, büzücü bir çay yüz cildinde kalan her türlü temizleyici artığı ve kiri uzaklaştıracaktır. İzopropil (Halk dilinde Ovma ) alkol kullanmaktan kaçının; ok sert ve son derece kurutucudur. Eğer omuzlar, boyun, göğüs veya sırtınızdaki aşırı yağı ortadan kaldırmak eğiliminde iseniz, yağı uzaklaştırmak ve cildi tazelemek için bu alanlara yeterli sıklıkta bitkisel bir büzücü çay uygulayabilirsiniz.

Nemlendirme: Yağlılık derecesine bağlı olarak, nemlendiriciye hiç veya çok az ihtiyaç duyabilirsiniz, yüz cildinizin yüzeyini ıslak tutmak için hafif bir sarısabır (Aloe Vera) bazlı sprey veya aromatik bir hidrosol kullanın. Eğer ihtiyaç duyduğunuzu hissederseniz vücudunuza hafif bir nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz.

Özel Uygulamalar: Yağlı cilt bakımı haftada iki defa bir kil maske veya soyucu bir ovmanın uygulanması siyah noktaların oluşumunu yavaşlatacağı gibi döküntüleri de azaltır. ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü küçültür. Alfa beta-hidroksi asit uygulamaları haftada iki defa tekrarlanırsa cilt yüzeyinin düzleştirilmesi ve zarifleştirilmesi için iyidirler. Çay ağacı esans yağı ile, civanperçemi , ada çayı veya biberiye kullanılarak hazırlanan bir yüz buharı olabilecek herhangi bir minik sivilce veya döküntüleri dezenfekte etmek için mükemmeldir. Sivilceler için, bu sinir bozucu döküntüleri iyileştirmeye yardımcı olmak için bir miktar kil ve su ile 2 ile 3 damla çay ağacı veya kekik esansı yağını karıştırarak hazırlanan gecelik maskeyi yağlı cilt bakımı için tavsiye ederim.

Başa dön tuşu