Ana1
Spor ve DiyetZayıflama ve Sıkılaşma

Yağ Yakmanın 10 İpucu Nedir?

Yağ Yakmanın 10 İpucu Nedir?

1. Bugün hemen başlayın. Sürekli erteleme size fayda sunmayacağı gibi elinizdeki fırsatların da kaçmasına yol açacaktır. Bugüne kadar hiç egzersiz yapmadıysanız bugün başlamanın tam sırası. Ağırlık kaldırın veya akşam yemeğinden önce 15 dakikalık bir yürüyüş yapın. 15 dakikalık yürüyüşünüzü kademeli olarak artırarak zamanla 1 saate çıkarmaya çalışın. Fırsat önünüzde.

2.Kendinize bir diyet arkadaşı edinin. Sizinle birlikte diyet ve egzersiz yapacak birisi olduğunda diyete sadık kalmak daha kolay olacaktır. Hesap verebileceğiniz bir diyet arkadaşı edindiğinizde bu sizi hem hedefte tutacak hem de diyetiniz daha eğlenceli geçecek. Eşiniz veya en yakın arkadaşınızı diyet arkadaşı olarak seçebilirsiniz.

3. Yüksek yağlı gıdalardan daha sağlıklı ve düşük yağlı alternatiflere geçin. Yağlı süt ürünlerinden yağsız süt ürünlerine, yağlı kırmızı etlerden daha düşük yağlı hindi, tavuk veya balık gibi beyaz etlere, yağda kızarmış patates cipsi yerine fırında pişmiş yağsız patatese geçebilirsiniz. Daha da iyisi atıştırmalıklar yerine kereviz ya da havuç gibi taze çiğ sebzeleri tercih etmek olacaktır.

4. Diyetinize sebze ve meyve ekleyin.  Sebze ve meyve yerken bunların üzerine yağ yüklü salata soslarından ve diğer bazı sosları atmayın. Sebzeler ve meyveler diyetinizde eksik kalma ihtimali olan kısımları tamamlayarak sizi sağlıklı tutacak. Size doygunluk hissi vererek yemeklerden aşırı kalori almanızı engelleyecekler.

Yağ yakmanın 10 ipucu nedir? ile 5. ipucu kısmından devam ediyoruz.

5. Gün boyunca küçük sık öğünler halinde yiyin. Gün boyunca küçük sık öğünler halinde yemek metabolizmanızı hızlandırır, istirahat halindeyken bile daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Her gün üç büyük öğün yapmak yerine üç orta büyüklükte öğün yapın ve araya 2-3 ara öğün serpiştirin.

6. İşinize giderken öğle yemeğinizi yanında götürün. Aç kaldıysanız ve etrafınızda yiyecek doğru düzgün bir yemek yoksa ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğuna bakmadan önünüze geleni yiyeceksiniz. Bunun önüne geçmek için evde kendi yemeğinizi hazırlayın.

7. Kahvaltınızı yapın. Bu belki de günün en önemli öğünüdür. Sabah kahvaltısı kan şekeri seviyelerinizi korumaya ve gün içerisinde enerji seviyenizi yüksek tutmanıza yardımcı olur. Kahvaltıda ekmek gibi beyaz unlu gıdalar tüketmeyin.  Bunun yerine bir kâse yulaf ezmesi, pişmiş yumurta gibi daha sağlıklı alternatifleri seçin.

8. Bol su için. Günde 8-10 bardak su içerek hem enerji seviyelerinizi yüksek tutacak hem de daha az yemenize yardımcı olacak.  Vücudunuz yağ yaktığında oluşan atık ürünlerin uzaklaştırılmasında da ayrıca katkı sağlayacak.

9. Haftada 3 kez en az 30 dakika aerobik yapın. Aerobik egzersiz yapmak sadece yağ yakımına neden olmaz aynı zamanda dayanıklılığı arttırır ve vücudun her yerinde kan akışını artırmaya yardımcı olur. Yürüyüş, koşu ve yüzme gibi güzel seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Kalp atışınızı hızlandırın ve biraz ter atın!

10. Haftada 3 kez en az 30 dakika ağırlık çalışın. Ağırlık antrenmanı hem kas miktarınızı ve hem de yağ yakımını artırmada fayda sağlar. Fazladan kas dokusu metabolizmanızı daha da hızlandıracak böylelikle dinlenme halinde bile kilo verebileceksiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

[GENCSaglik form=”GunlukKaloriIhtiyaciHesaplama” renk=”Yesil”]

Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur ? Tıklayınız…

Kalori Hesaplayarak Zayıflamak Mümkün! Tıklayınız…

Göbekteki Yağlardan Kurtulmak Yazımı Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu