Ana1
Cinsel SorunlarSağlık

Vajinismus Tedavisi

 Vajinismus Tedavisi

Vajinismus ülkemizde çok yaygın bir psikolojik rahatsızlıktır, fakat çok fazla vajinismus tedavisi aranmadığı için genelde çok duyulmamıştır. Tedavisi başlandığında çok kolay bir hastalıktır fakat bilinmediği için çok farklı düşünülmektedir.

Vajinismus  kadın ve erkeğin birleşme anında kadının kasılması, erkeği itmesi, bacaklarının kilitlenmesidir,  cinsel birleşmeler tam olmadan hissedilen acı ve ağrıdır. Acının ve ağrılarının hissedilmesi pelvik kaslarının sıkılmasından kaynaklanan bir acıdır. Vajinusmus hastalığı fizyolojik bir hastalık değil psikolojik bir hastalıktır. Küçük yaşlarda duyulan yanlış bilgiler insan beyninde kotlanarak yaşanması gerek zamanda devreye girer ve psikolojik olarak durumu zorlaştırır bu yüzdende kaslarını sıkar ilişkiye izin vermez. Çok fazla ağrı hissedileceği, can acısının yaşanacağı yâda çok fazla kanama olacağı düşünüldüğü için kadınlara korku yaratmaktadır.

Rahat davranın…

Eksik bilgilerden kaynaklı bir durum olan Vajinismustan Kurtulmak İçin İdeal Mevsim yoktur.  Psikolojik olarak tedavi edilen hasta yaklaşık iki ya da üç gün içerisinde bu hastalığı yenmektedir. Genelde çift olarak tedaviye katılım sağlanmaktadır.

Vajinusmus tedavisi, tedavi etmek amaçlı birçok klinik bulunmakta hastalar öncelikle psikolojik tedavi gördükten sonra bazı ekstra tedavi yöntemleri, kadının genital bölgesi, işleyiş durumu tanıtılır ve egzersizlere başvurulabilmektedir. Vajinanın iç bölümünde bulunan kızlık zarının orada bir duvar oluşturduğunu düşünülmesi hastalığın en büyük sebeplerindendir. Kızlık zarı ortası açık bir yapıdır, tamamen kapalı bir yapı değildir. Adında zar isminin geçmesi kadınları daha da korkutmaktadır.

Vajinusmus tedavisi genelde aynada kendini tanıma egzersizi, parmak egzersizi ve aparat egzersizi verilmektedir. Bu egzersizleri hastalığın kaçıncı evrede olduğuna bakılarak verilir ve yine egzersizleri eş ile beraber yapılması istenir.

Bazı sakinleştirici ilaçlar ve mahallî anestezik kremlerde psikolojik açıdan rahatlatması için vergilemektedir. Bu tür sıkıntılar yaşayanların mutlaka zaman kaybetmeden öncelikle kadın doğum doktoruna başvurması gerekir daha sonra doktoru gerekli görürse bir tedavi merkezine yönlendirecektir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismusun asıl tedavisi psikolojik olarak yapılmaktadır. Fakat botoks ile de birçok hastada sonuç alınmaktadır. Aslında çoğu hekim vajinismus tedavisi psikolojik destek olduğunu ve diğer uygulamaların gereksiz olduğunu düşünmektedir. Fakat botoks uygulaması da yararlı olmuştur. Botoks denilen yapı aslında vücut için çok zararlıdır. Botoks Clostridium botulinum adlı bir bakterinin oluşturduğu felç etkili bir toksindir. Vajinismusda ise toksin kişinin vajinasının iç duvarına enjeksiyon yöntemi ile yapılmaktadır. Uygulama genel anestezi altında yapılmaktadır. Uygulamadan sonra kişinin vajinasında genişleme ve rahatlama oluşmaktadır. Oluşan bu gevşeme kişinin cinsel ilişkiye girmesini kolaylaştırmaktadır.

Vajinismus Nedir ?

Cinsel İsteksizlik Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu