Ana1
Cinsel SorunlarSağlık

Vajinismus nedir

Vajinismus nedir

Kadınların cinsel ilişkiye istemli ya da istemsiz olarak izin vermemesi olarak ifade edilebilen vajinismus; günlük hayatı etkileyen, en önemli kadın hastalıkları arasında yer alıyor. Teşhis ve tedavi aşamasında; mutlaka uzman hekimlerin yardımı alınması gereken hastalık için, sosyokültürel durum önem arz etmiyor. Belirtileri ve tedavisi hastaya göre farklılık gösterebilen vajinismus hastalığında; teşhis, sadece doğum kontrol uzmanları tarafından belirlenebiliyor. Vajinismus nedir konusunda bilgi sahibi olmayan hastaların; yaşadıkları sorunlar ile ilgili olarak, en yakın sağlık kuruluşundan yardım talep etmeleri gerekiyor.

 

Vajinismus Belirtileri

 

Cinsel ilişki esnasında ya da rutin jinekolojik muayenelerde ortaya çıkabilen vajinismus hastalığında; kadınların panik atak benzeri durumlar yaşadığı gözlemlenebiliyor. Cinsel ilişki öncesinde; acı duyulacağı hissi ve yaşanan şiddetli korku, bilinç kaybı ile sonuçlanabiliyor. Bu durumda; hastaların vajinismus konusunda bilgi sahibi olmaları ve konu ile ilgili tedavi talep etmeleri, kendilerine fayda sağlayabiliyor. Hastaya vajinismus teşhisi konulduktan sonra, tedavi yöntemleri; fiziki ya da psikolojik etkenlere göre, farklılık gösterebiliyor.

 

Fiziksel Kökenli Vajinismus Tedavisi

 

Fiziksel kökenli vajinismus tedavisinde; hastaların kızlık zarında (hymen), doğumdan kaynaklı sorunlar gözlemlenebiliyor. Bu gibi durumlarda, muayene ve teşhis; hastalığın tedavisi için, hayati önem taşıyor. Yapılan muayenelerin ardından; sorun belirlendikten sonra, hasta için operasyon ya da farklı tedavi yöntemleri belirlenebiliyor. Hastaların yapılan jinekolojik muayenelerinde; fiziksel herhangi bir engel görülmediği takdirde, hastalık psikolojik kökenli olarak değerlendiriliyor. Farkında olmadan bile olsa bu hastalığa yakalanma riskiniz var farkına varıldığında hemen uzman yardımına başvurunuz.

 

Psikolojik Kökenli Vajinismus Tedavisi

 

Psikolojik kökenli vajinismus tedavisinde, hastaya ilaç tedavisi uygulanmıyor. Partnerlerin birlikte katıldığı cinsel terapiler ya da hastanın öncelikli yardım alması gereken konular; uzman psikiyatrlar ya da psikologlar, yardımıyla belirlenebiliyor. Bu noktada; hastaların kişisel profilleri, hastalığın tedavisi için belirleyici unsur olarak kabul ediliyor. Hastaların durumu ve şikayetlerine göre, seans sayısının değişiklik gösterebildiği psikolojik kökenli vajinismus tedavisinde; hastalıktan kurtulma oranı, %90’ın üzerinde olarak kabul ediliyor. Nüksetme ihtimali olmayan hastalık için; belirli aralıklarla psikolojik yardım alınması, uzman hekimlerin ortak kararı olarak değerlendiriliyor.

Vajinismus Tedavisi için Tıklayınız.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu