Ana1
Cinsel SorunlarSağlık

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri ve korkusu genelde canın yanacağına inanma, ilk birleşmede çok kanaması olacağına inanma, eksik bilgiler, bu korkular genelde çocukluk yaşta duyulan yanlış bilgilerden kaynaklanır. Çocukluk döneminde oluşan korkular puzzle gibi zamanı geldiğinde yaşanacağı zaman ortaya çıkar. Vajinismus nedenleri  yanlış bilgiler ve eksik bilmektir.

Tamamen Psikolojik

Vajinismus tamamen psikolojik  bir hastalıktır. İnsan vücudu ilişki için her şeyi hazır bir makine gibidir. Kızlık zarı da bu makinanın bir parçasıdır, kızlık zarının bozulacağı zaman çok acı hissedeceğini zanneden bir insan yanılır çünkü kızlık zarının yapısı mukoza gibidir yani ağzımın iç tarafı gibi sinir hücreleri olmadığı için acı hissetmezsiniz.  Beyninizde sürekli korkuyu gezdirir ve kendinizi sıkarsanız pelvik yani aşk kasları denen kasları sıkar ve asla ilişkiye izin vermezsiniz buda size acı yaratır. Acıyı yaratan kızlık zarı ya da vajina değil beyninizin hükmettiği ve sıktığı kaslarınız.

Rahatlayın…

Eğer cinsel birleşme çok acı verseydi hiçbir insan  cinselliğe katlanamaz ve istemezdi. Tamamen beyninizin yarattığı bu acı yalanına kendinizi inandırıyor hayatı kaçırıyor belki de balayınızı ya da en güzel günlerinizi kendinize zehir ediyorsunuz.
Korkularınızın üzerine giderek ve vajinanızı tanıyarak yenebilirsiniz, eğer  tek başınıza yenemeyeceğinizi düşünüyorsunuz  psikolojik tedavi görebilirsiniz bu  sorun sadece sizin değil aynı zamanda eşinizin de sorunudur o yüzden tedaviye beraber gitmedi ve tedaviyi istemelisiniz.
Vajinismus tedavisini iyice araştırmalı korkunuzun neden kaynaklandığını bulmalısınız. En önemlisi de eşinize güvenmelisiniz.

Vajinadan bir bebek çıkacak kadar büyüyor ve açılıyor sizin yaşayacağınız cinsellik herhangi bir acı yaratmaz çünkü vajina bunun için var.

Kızlık zarınızın ortası deliktir ve ilk birleşmede sadece biraz daha açılır buna bozulma denir tamamen kapalı bir alan değildir o yüzden korkmayı gerektirecek bir durum değildir ayrıca vajinismus kitaplarını alıp okuyabilir oradaki egzersizleri yaparak bu hastalığı önce beyninizde yenebilirsiniz. Adımlarını izlerseniz eğer kitapla da yenenler olmuştur.

Yeter ki kendinize eşinize güvenip korkularınızın üzerine gidin ve bunca insan cinsellik yaşarken sizin neden canınız yansın ki ?

Vaijinismus Farkı Nedeni Var mı ?

 

Vajinismus nedeni ne olursa olsun eğer çiftler birlikte hareket eder, tedaviyi ister ve genellikle seksüel terapi merkezlerine giderlerse tedaviye cevap verebilirler. İlk olarak kişinin geçmiş tabularını yıkması ve neden bu şekilde hissettiğini keşfetmesi gerekmektedir. Eğer çocukluğunda cinsel taciz yaşadıysa, ağrılı cinsel ilişki süreçleri geçirdiyse kişinin tedavi sürecine girmesi zaman alabilir. Bazı uzmanlar vajinismusun asıl nedenini 3-5 yaş arasında aileden ve çevreden bilinçaltıma yerleşmiş aslı olmayan, yanlış cinsel deneyim hakkındaki bilgilerden kaynaklandığını belirtmişlerdir. Bu yalan bilgiler kişinin tüm ömrünü etkilemekte ve cinsel davranışlarına yansımakta dolayısıyla vajinismusu oluşturmaktadır. Doğru bilgilerin ve gerçek yaşanmış, sağlıklı ilişkilerin nasıl olduğu hakkında öğrenilenler tedavi için fayda sağlayabilir.

Bahsi geçen hastalığın nedenlerinin keşfi uygulanacak tedaviyi belirleme açısından oldukça önemlidir. Bu tip bir durumla ailesi tarafında rahat yetiştirilen, baskı görmeden büyüyen hanımlarda karşılaşabilir. Vücudun iyi bir şekilde tanınması ve kabul edilmesi cinsel ilişki sürecini başarılı kılacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu