Ana1
Ana SayfaKadın Hastalık ve BakımSağlık

Vajinal Temizlik Nasıl Yapılır?

Vajinal Temizlik

Genital bölge temizliği hem sağlık hemde kozmetik açılardan son derece önemli bir konudur. Genital bölge yapısı nedeniyle vajinal temizlik iyi sağlanamaması durumunda kaşıntı, yanma, batma ve koku gibi istenmeyen sorunları beraberinde getiriyor. Hatta genital bölge enfeksiyonları kısırlığa kadar gide iç genital bölge hastalıklarına kadar yol açabiliyor. Peki, genital bölge temizliği nasıl olur, genital bölgenin hijyenini nasıl sağlayabilirsiniz gibi soruların cevabını bu makalede bulabileceksiniz.

Genital bölge temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

1. Pamuklu İç Çamaşırları Tercih Edin 

Terlemenin en aza indirilmesi için sentetik değil, pamuklu iç çamaşır tercihi önemlidir. Bu nedenle genital alanınız hava alabilmektedir. Ayrıca giydiğiniz pantolonların da sizi sıkmayacak, bol ve rahat olması genital bölgeniz için daha sağlıklı olacaktır.

2. Kuru Tutun

Banyo sonrası genital bölgeyi kurulamanız ve hatta fön makinesi ile kurutmanız bakterilerden ve mantar enfeksiyonundan koruyacaktır. Aynı durum deniz ve havuz sonrası için de geçerlidir. Ayrıca uzun süre ıslak mayo ile oturmanız da enfeksiyon riskini artıracaktır.

3. Banyoda Sabun Kullanmayın 

PH değerine sahip olan sabunlar genital bölgenizin florasını bozarak bazı mikroorganizmaların bakteri oranını arttırır. O yüzden banyo yaparken genital bölgenizi sabunla yıkamak yerine su ile yıkayın ve PH değerindeki sabunları asla kullanmayın.

4. Vajinal Duştan Sakının 

Vajina içini su hele de PH değerindeki sabunla yıkamak vajina PH’ nın yükselmesine bağlı olarak da enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Temizlemek için vajina içine su tutmak, içine parmak sokarak sabun veya benzeri kimyasal maddelerle yıkamak son derece sakıncalıdır.

5. Genital Bölge Jelleri Kullanın 

İçinde besleyici mineral ve vitamin bulunan genital bölge temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle ise adet sonrası dönemlerinde temizlik için bu jellerden faydalanın. Yalnız bu temizleyicileri sadece dış genital bölgenizde kullanın. Vajinal temizlikte daha önce de söylediğimiz gibi sadece su kullanabilirsiniz.

6. Tuvalet Tahareti Sonrası İyice Kurulayın

İdrar ve ya büyük abdest sonrası su ile o bölgenin temizlenmesi çok önemlidir. Temizlemede dikkat edilmesi gereken tek husus temizlemenin önden arkaya doğru yapılmasıdır. Ancak bölgenin hala ıslak kalması sonucu pamuklu, yumuşak ve kokusuz tuvalet kağıtları ile iyi bir kurulama yapılmalıdır.

7. Tamponunuzu Sık Sık Değiştirin

Özellikle adet dönemlerinde ve sıcak havalarda kullandığınız tamponları sık olarak değiştirmelisiniz. Bu nedenle hem enfeksiyon riskini en aza indirecek hem de koku oluşumunu engellemiş olacaksınız. Kullandığınız tamponların kimyasal maddeler içermemesi ve kokusuz olması önemlidir. Genital bölgeniz için asla pudra ve sprey kullanmayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu