Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Vajinal Akıntılar Mantara Neden Olur Mu?

Vajinal Akıntılar Mantara Neden Olur Mu?

Yapılan araştırmalar kapsamında kadınların % 75’i hayatları boyunca en az bir defa vajinal mantar problemi ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Daha çok bir enfeksiyon olarak ön plana çıkan ve bilinen bu sorun adına farklı mantar türlerinin neden olduğu da bilinmektedir. Bu sorun dışarıdan bulaşıcı bir yolla ortaya çıkmaz.

Daha çok vajinal bölgede koruyucu olarak fazla sayıda bulunan laktobasil’in sayısı belli bir zaman içerisinde azaldığı zaman bu noktada asidik pH dengesi bozulur ve vajinal bölgede her daim duran ama çok büyük bir etki yapmayan mantarlar bu sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunları birlikte vajinal akıntı da bu soruna neden olabilmektedir. Akıntı, vajinal bölgede asidik PH’ın dengesini bozarak mantar hastalığının ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Vajinal Mantar Hastalığına Neden Olan Farklı Etkenler

Vajinal mantar hastalığına neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Bunlar içerisinde vajinal akıntı ile birlikte cinsel bir ilişki sırasında yine laktobasil azalabilir ve asidik pH dengesi bozulma ihtimali ortaya çıkabilir. Diğer yandan hijyenik bir ortamı bulunmayan tuvalet ve banyo ile birlikte havuz gibi yerlerde yine bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Diğer bir deyişle insan direncinin düşmesine ve bağışıklık sistemini büyük bir oranda çökmesine neden olabilecek insan sağlığına zararlı yerler vajinal mantar problemine neden olabilmektedir. O yüzden kadınlar genel olarak daha steril ve hijyenik ortamlarda gerekli temizliklerini yapmalarının önemi oldukça büyüktür. Ayrıca antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı ve doğum kontrol hapları da yine bu tür sorunlara neden olabilmektedir.

Mantar Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Bütün kadınlar bunu kendi başına belirleyebilmektedir. Nitekim kadın hastalıkları arasında çok sık yaşanan bu durum için belirgin bir şekilde ortaya çıkan belirtiler bulunur. Bunlar arasında genital bölgede birtakım kızarıklık ve yanma ile birlikte kaşıntı sorunları aynı zamanda ortaya çıkabilmektedir. İdrar yaparken yanma ile birlikte cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrı da bu belirtiler arasındadır. Özellikle vajinal mantara sebep olan akıntı genel olarak kokmaz ve kireç gibi bir rengi bulunur. Ayrıca cildin farklı noktalarında soyulma ve tahriş de ortaya çıkabilmektedir.

VAJİNA MANTARINDAN KORUNMA YOLLARI YAZIMIZ…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu