Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Vajinal Akıntılar Hastalık Tanımında Rol Oynar Mı?

Vajinal akıntı adet dönemi dışında günlük rutinde normal olan bir durumdur. Ancak akıntının gereğinden fazla olması, kokulu olması, renginin farklı olması gibi durumlar çeşitli kadın hastalıklarının da işareti olabilir. Bu gibi durumlara karşı mutlaka bir hekimden yardım istenmesi ve akıntıların nedeninin ortaya çıkartılması gerekmektedir. 

Vajinal akıntı nedenleri

Vajinal akıntılar kokulu, farklı renkte, yoğun bir şekilde ve kaşıntıya neden olarak normal dönemlerden farklı bir şekilde geliyorsa bunun farklı nedenleri olabilir. İlk tanılar genellikle mantar hastalıkları üzerine olsa da, akıntının kanlı veya koyu renkte gelmesi kist ve diğer hastalıkların habercisi olabilir. Rahimde ve yumurtalıklarda meydana gelen hastalıklarda bu tür akıntılar görülmektedir ancak kesin tanı detaylı muayeneden sonra ortaya çıkmaktadır. Hormonal rahatsızlıklarda da yoğun akıntı görülmektedir.

Cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar da yoğun akıntıya neden olabilir. Ancak akıntının hangi nedenle kaynaklandığı bireysel olarak bilinememekte ve genellikle göz ardı edilerek önemsenmemektedir. İlerleyen evrelerde ise daha zorlu bir süreçle karşılaşılmakta ve tedavi süresi uzamaktadır. Bu noktada unutulmaması gereken konu, her kadının metabolizması farklıdır ve bu yüzden de profesyonel yardım alınması en doğru yöntem olacaktır.

Kadın Hastalıkları

Vajinal akıntı hastalık tanımında rol oyar mı?

Vajinal akıntılar, akıntının türüne, belirtilerine ve yoğunluğuna göre kadın hastalıkları tanımında rol oynamaktadır. Ancak kulaktan dolma bilgilerle ve kişisel yapılan araştırmalarla tanı koymak imkansızdır. Akıntının teşhisi ancak bir doktor tarafından konabilir ve uygun tedavi yöntemi izlenerek akıntı sorunu ortadan kaldırılabilir. 

Vajinal akıntıda tedavi yöntemleri

Vajinal akıntılar nedenleri doğru teşhisle ortaya çıkartıldıktan sonra uygun ilaç tedavisi ve diğer tıbbi yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Rahatsızlık süresince hijyene özen göstermek, tedavi sonrasında da genital temizlikte hassas davranmak, ilaçları düzenli kullanmak tedaviyi hızlandırıcı ve tekrar etmesini engelleyici unsurlardır.

Umuma açık alanlarda bulunan tuvaletlerin temizliği ve kullanımı konusunda hassas davranmak ta mantar ve diğer vajinal hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Gerekli hijyen şartları sağlanmamış ortamlar farklı hastalıklarla karşılaşmanıza açık ortamlardır. Bu yüzden bu ortamları kullanmamak sağlığınız açısından yerinde bir karar olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu