Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Vajinal Akıntı Tedavisi Mümkün Mü?

Vajinal akıntılar bayanlarda genellikle artık ergenlik dönemi ile kendini göstermektedir. Özellikle belli dönemlerde görülen vajinal akıntı normal olmak ile birlikte zaman zaman da hastalık belirtisi olarak kendini göstermektedir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı vajinal akıntıların sebebinin araştırılmasında ileride ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşmamak için fayda bulunuyor. 

Vajinal Akıntı Sebepleri

Kadınların yaşadığı kadın hastalıkları içerisinde jinekoloji uzmanlarına en çok vajinal akıntılar sebebi ile başvuru yapılmaktadır. Vajinal akıntıların hastalık belirtisi olabilmesi için bazı durumların oluşması gerekir. Vajinal akıntı normal şartlarda adet döngüsü içinde özellikle kadının doğurganlığa en çok yatkın olduğu dönemlerde yaşanmaktadır.

Bu dönemlerde ortaya çıkan bu vajinal akıntı şeffaf yapıya sahip olmanın yanı sıra renksiz ve kokusuzdur. Bu tür vajinal akıntı her kadında olmak ile birlikte yaşanan bu durumdan korkmaya gerek yoktur. Fakat vajinal akıntıların kokusunda ve renginde değişme gözleniyor ise işte bu gibi durumlar bazı hastalıkların belirtisi olarak kendini gösteriyor demektir.

vajinal-akıntı-tedavisi
vajinal-akıntı-tedavisi

Özellikle yeşil ya da griye dönük bir renge sahip olan akıntı şiddetli yanma ile birlikte geliyor ise büyük oranda enfeksiyon belirtisidir. Bunun yanı sıra mantar olan kadınlarda da vajinal akıntı görülür.

Fakat bu akıntı enfeksiyon belirtisinden farklı belirtiler verir. Bu durumda daha çok parça biçiminde akıntı görülmektedir. Yanmanın şiddeti de oldukça yoğundur. Ayrıca kaşıntı da bu rahatsızlıklar ile birlikte görülüyorsa mantar olma ihtimali yüksektir. 

Rahim Kanserinde Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı bazı hastalıklar açısından oldukça net bir belirleyici olmak ile birlikte özellikle rahim kanserinin de en dikkat çeken belirtileri arasında bulunuyor. Menapoz dönemine girmiş olan bir kadında vajinal kanamaların yanı sıra kanlı vajinal akıntı görülüyor ise mutlaka bu durum ciddiye alınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra rahim ağzı kanserinde de özellikle cinsel ilişkiden hemen sonra kötü bir kokuya sahip olan vajinal akıntı görülebilir. 

Görüldüğü gibi kadın hastalıklarının başında gelen vajinal akıntılar aslında normal hayatta her kadının yaşadığı bir durum olsa da akıntıda görülen değişiklikler önemli hastalıklar için bir belirti niteliği taşıyor. İşte bu durumda kadın doğum uzmanına başvuruda bulunmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu