Ana1
Ana SayfaKadın Hastalık ve Bakım

Vajina Mantarından Korunma Yolları Nelerdir?

Vajina Mantarından Korunma Yolları Nelerdir?

Vajinal Mantar Nedir?

Birçok kadın, kadın hastalıkları konusunda sorunlar yaşamaktadır. Her kadının hayatının bir döneminde karşılaştığı kadın hastalıklarından en önemlisi vajinal mantar hastalığıdır. Çoğu kadının başına gelen vajinal mantar, ciddi sorunlara neden olabilen önemli bir hastalıktır. Ergenlik dönemlerinde görülebilen vajina mantar, özellikle de cinsel yaşamın başlaması ile daha da artmaktadır.

Kadınların % 75’inde vajinal mantar görülmektedir. Kadınların en sık karşılaştığı vajinal sorunlardan olan vajinal mantar enfeksiyonunun etkeni Candida Albicans’tır.
Pek çok farklı sebep ile meydana gelen vajinal mantar, uzun süredir antibiyotik kullanan kişilerde daha sık görülür. Ayrıca şeker seviyesi kontrol edilemeyen diyabet hastalarında, doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda, gebelik döneminde olan bayanlarda, aşırı kilolu olan ve sık sık vajinal duş alan bayanlarda vajinal mantar görülmektedir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Kendini farklı şekillerde gösteren vajinal mantarın en önemli belirtileri kaşıntı ile akıntıdır. Dış genital bölgede görülen kaşıntı, vajinanın iç kısımlarında da dayanılamayacak kadar görülür. Meydana gelen akıntı ise peynir kesiği görünümüne benzemektedir.

Beyaz ve kokusuz olan akıntılar, vajinal mantar dönemlerinde artmaktadır. Bazen vajinal mantar enfesksiyonu ile beraber diğer vajinal enfeksiyonlar da görüldüğü için akıntının görünümünde değişme olabilmektedir.

Meydana gelen kaşıntı ile akıntılar, dış genital bölgede kızarıklığa ve şişliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle oluşan tahriş, idrar yaparken yanmaya neden olur. Bununla beraber, cinsel birliktelik esnasında da ağrıya neden olmaktadır.

Vajina Mantarından Korunma Yolları

Vajina mantarından korunmanın en temel yöntemi temizliktir. Özellikle tuvalet sonrasında kesinlikle önden arkaya doğru temizlik yapılmasına dikkat edilmelidir. Arkadan öne doğru yapılacak olan temizlik, makat çevresindeki mikropların vajinaya doğru gitmesine neden olur.

Vajinal duş yapmak faydalı sanılsa da, aslında sanıldığı gibi değildir. Vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar, vajinal duş ile bölgedeki asit – baz dengesini değiştirmektedir. Bu denge ise son derece hassastır. Dengede meydana gelen ufacık bir değişme bile mikroorganizmaların olması gerekenden daha fazla oluşmasına neden olur.

Vajina mantarından korunmanın bir diğer yolu da, iç çamaşırın günlük olarak değiştirilmesidir. Genital bölgenin nemli kalması, mantar ilk sırada olmak üzere birçok vajinal sorunları meydana getirmektedir. Bu nedenle iç çamaşırı temizliğine dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu