Ana1
Ana SayfaVücut Bakımı

Thai Masajını Herkes Yaptırabilir Mi?

Thai Masajını Herkes Yaptırabilir Mi?

Tayland Thai Masajı

            Sağlık açısından çok büyük fayda sağlayan masaj uygulaması son dönemlerde çok popüler olmuştur. Stresli bir işte çalışanlar ya da günün belirli zamanlarında stresli anlar yaşayan kişilerde ağrı oluşumu görülmektedir. Bedensel ağrının yanın da ruhsal olarak da olumsuz etkilenen kişiler için geliştirilmiş olan masaj uygulamalarından en çok bilineni Tayland Thai masajıdır.

Tayland’da 2500 yıldır uygulanan Thai masajı, pasif yoga olarak da adlandırılmaktadır. Tüm vücuda uygulanan bir masaj olan Thai masajı esnasında herhangi bir yağ kullanılmamaktadır. Baskı yolu ile belirli noktalara uygulana masaj sırasında çok ağrı yaşansa da sonrasında sağlık ve huzur hissedilmektedir. Thai masajı, uygulanan bölgeye göre 1 saat ile saat arasında sürmektedir.

Thai Masajı Kimlere Uygulanabilir?

            Kişisel bakım uygulamalarından biri olan Thai masajının temeli Hint yogasına ve Çin tıbbına dayanmaktadır. Uygulanan sert bası ve germe hareketleri ile vücudun tamamen rahatlaması sağlanmaktadır. Thai masajının temel faydaları şunlardır:

Stresten arındırır
Kasları gevşetir
Sinirleri yumuşatır
Bölgesel ağrıları azaltır
Yorgunluğu azaltır
Vücuda enerji verir
Kan dolaşımını artırır

Beden ve ruhun tedavisi temeline dayanan Thai masajı, kişisel bakım yöntemlerinden biridir. Thai masajı çeşitli bölgelere uygulanmaktadır. Ciddi bir rahatsızlığı olmayan herkese Thai masajı uygulanabilmektedir.

Diğer masajlardan biraz farklı olan Thai masajında kıyafet çıkarılmasına gerek yoktur. Sert bir tahta zemin üzerine yatırılan kişinin belirli bölgelerine baskı ve germe hareketleri uygulanır. Bu hareketlerin ortalama 60 çeşidi bulunmaktadır. Dirsekler ve avuç içi ile uygulanan masaj esnasında ağrı hissedilmesi normaldir. Çünkü Thai masajı diğer masajlara göre daha sert bir uygulamadır.

Masaj sonrasında ise yaşanan ağrılardan eser kalmamaktadır. Thai masajı eklem ağrısı yaşayan, baş ve boyun bölgesi ağrıyan, sırt bölgesi ile el ve ayaklarında gerginlik hisseden kişilere uygulanmaktadır. Öncelikle kişi sırt üstü yatırılır ve ön kısımlara masaj uygulanır. Daha sonra yan tarafa çevrilerek yan bölgelere gereken masajlar uygulanır. En son yüz üstü yatırılan kişinin sırt bölgesindeki ağrılar için masaj uygulanır. Thai masajında krem kullanılmamaktadır. Uzman kişiler tarafından yapılan bu masaj, hem fiziksel hem de ruhsal rahatlama sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu