Ana1
Erkek

Steroid Zararlı Mıdır?

Steroid Zararlı Mıdır?

Özellikle kısa sürede vücut geliştirmek isteyenler için kullanılan takviye ürünler bulunmaktadır. Bunlar arasında sizler için en çok merak ettiğiniz konu başlığı steroid nedir olmaktadır. Kaslarına hacim kazandırmak adına bir nevi etkili hormon olan ürün, daha hızlı bir şekilde kütle sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu yöntem olmaktadır. Dayanıklılık, güç ve hacim kazandırma da etkili olan hormonun beklentileri fazlası ile giderdiği bilinmektedir. Ancak bu noktada kişilerin aklında soru işaretleri de olmaktadır. Özellikle zaman içerisinde genel sağlığı olumsuz yönde etkileyecek risk faktörlerini de bilmek istemektedirler. Yağ yakımına yardımcı olacak steroid, aynı zamanda çok daha güçlü bir performans ve antrenman yapabilme iradesini de sizlere verecektir.

Steroid Kullanımının Olası Zararları

Temel olarak ele alınması gereken negatif yönü vücut hormon dengesini bozmasıdır. Bu takviye ürünü alacak kişilerin mutlaka işin profesyonel bilen birisi tarafından gözetim altında olması gereklidir. Kanser risk faktörünün artmasında da ciddi tesiri bulunan steroid, kalp kaslarının çalışmasında bir takım zorluk ya da düzensizliklere de neden olabilir. Bu durum ise kalp krizi yaşamanın yüzdelik payını arttıracaktır. Kalple ilgili bir düzer sıkıntının da zaman içerisinde ritm bozukluğu olabileceğini vurgulamalıyız. Steroid kullanımı sonucunda karaciğere binecek yükte ciddi bir artış olacaktır. Bu da karaciğer yetmezliğine kadar giden bir durum olabilir. Aşırı kullanımının böbrek yetmezliği belirtisini de gün yüzüne çıkaracağı gibi, diğer yandan testislere hasar vererek sperm sayısının azalması ve hatta kısır kalma durumunu da ortaya çıkarabileceğini söylemek gerekir. Vücut geliştirme sırasında steroid zararları arasında bariz bir biçimde görülen diğer başlığın ise psikolojik sorunlar olacağını unutmamak gerekir.

Vücut Geliştirmek İçin Steroid Kullanılmalı mı?

Bu konuda hekimlerin ortak kanısı zararlar yararından çok daha fazla olan hormon takviyesinin kullanılmamasıdır. Şayet profesyonel anlamda bir spor yapıyorsanız belli miktar dozlar halinde kullanmak ve bunu uzun süre gerçekleştirmemek de önemlidir. Sizlerde birçok olumsuz katkısı tespit edilmiş ve belirlenmiş steroid için detaylı düşünüp karar vermelisiniz. Eğer kaslarınıza hacim kazandırmak gibi bir amacınız varsa bunu düzenli beslenme ve doğru egzersizlerle yapabileceğinizi de unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu