Ana1
Erkek

Steroid Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Steroid Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Saç dökülmeleri pek çok kişinin belli dönemlerde zaman zaman karşılaştığı ciddi problemlerden biridir. Bu problemler bazı kişilerde psikolojik rahatsızlıklara kadar gidebiliyor. Çünkü saçlar estetik güzelliğin en iyi tamamlayıcısıdır.

            Saç dökülmesi pek çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri de steroidlerin saç dökülmesine sebep olup olmadığıdır. Bu noktada steroidin ne olduğunu ve vücutta ne gibi etkilere sahip olduğunu bilmekte yarar bulunuyor.

Steroid Nedir?

Saç dökülmelerinde en büyük etkenlerden biri genetik yatkınlık olmasına rağmen çoğu zaman beslenme alışkanlığı da bu problemlerin kaynağını oluşturuyor. Bu doğrultuda vücuda giren her maddenin vücut üzerinde olumlu olumsuz etkileri vardır. Steroid ise özellikle vücut geliştirme sporcularının kullandıkları bir üründür. Aslında steroid bir hormondur ve vücut bunu kendi de üretir. Bu hormanlar böbrek üstü bezlerinde bulunurken vücuttaki tuzu tutma özelliğine de sahiptir. Fakat kasların gelişimini sağlayan bu hormon vücuda gerektiğinden fazla verilirse kas oluşumu sağlar fakat bu esnada saçların dökülmesine de sebep olur.

Steroid Saç Dökülmesi
Steroid Saç Dökülmesi

Steroid Neden Saçları Döker?

Steroid kullananlarda pek çok yan etki görülmek ile birlikte kullanan kişilerde en sık görülen olumsuzluk saç dökülmesidir. Erkek tipi bir saç dökülmesine sebep olan steroid saç derisinde yağlanmaya sebep olur. Bu yağlanmayı steroid kullanan kişiler çoğunlukla fark etmeyebilir. Yani yağlanma illaki gözle görülecek ya da kişinin hissedeceği kıvam da olacak diye bir şey söylemek söz konusu değildir. Fark edilmese de saç derisinde oluşan bu yağlanma saç köklerinin zaman içerisinde beslenmesine engel olacaktır. Beslenemeyen saç kökleri de kısa bir süre içerisinde zayıflayacak ve vücutta ki asıl görevini yerine getirmeyecektir. Haliyle bu durum cansız saç kökleri sebebiyle saç dökülmesini beraberinde getirecektir.
Steroidlerin vücutta oluşturduğu fazla sebum tüm bu olumsuz durumları tetiklediği için saç kökleri cansız bir hale gelir. İşte steroid kullananlarda bundan dolayı en çok saç dökülmesi görülür. Bu neden ile özellikle saçlarına önem verenlerin ve görselliği ön planda tutanların steroid kullanmadan önce bir kez daha düşünmeleri gerekir. Aksi halde saçlarınızı kaybetmeniz kaçınılmaz olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu