Ana1
Genel BilgiSağlıkSpor ve Diyet

Sporcular İçin Masaj Neden Önemlidir?

Sporcular İçin Masaj Neden Önemlidir?

            Kişisel bakım sadece krem ya da aromatik yağlar ile sınırlandırılacak bir alan değildir masaj uygulaması da bu alana girmektedir. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir tarihi olan masajın günümüzde de etkileri artarak devam etmektedir. Masaj özellikle günümüzde sürekli yoğun bir biçimde çalışan modern insanın dinlendiği en etkili yöntemler arasında bulunuyor. Günümüzde masaj alanında oldukça büyük değişiklikler ve ilerlemeler olmuştur. Masaj kendi içerisinde pek çok farklı kollara ayrılmıştır. Amaca ya da rahatsızlıklara göre farklı masaj yöntemleri uygulanır. Özellikle kasların gelişimi sağlamak için yapılan sporcu masajları spor aktiviteleri içerisinde bulunan sporcular için oldukça hayati önem taşır.

Sporcu Masajının Aşamaları Nedir?

Sporcular için masaj işlerini daha kaliteli yapmak adına ya da performanslarını arttırmak için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Fakat sporcular için uygulanan masajların da farklı çeşitleri bulunuyor. Özellikle spor aktiviteleri öncesinde yapılan ve masajın ilk aşaması olan hazırlık aşaması kasların açılmasını ve kuvvetlenmesini sağlıyor. Sporcuda motivasyonun da sağlanmasında oldukça önemli olan bu masaj sağlık açısından da oldukça kaliteyi yükseltiyor.
Spor masajında bir diğer evre ise aktif ısınmadır ve özellikle kasların esnemesi açısından avantajlı bir uygulamadır. Yeterince açılmış olan kaslar zorlayıcı sportif aktivitelerin rahat bir biçimde yerine getirilmesini sağlar. Bu da sporcunun daha başarılı sonuçlar elde etmesine yardımcı olur.

            Sağlık açısından kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için de faydalı olan sporcu masajının sporcunun tedavi sürecinde de hızlandırıcı etkisi bulunur.

Sağlıklı Kaslar için Masaj Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yapılan yoğun ve ağır spor aktiviteleri esnasında zaman zaman sporcuda çeşitli sakatlanmalar meydana gelebilir. Özellikle bu sakatlanmaların başında kas zedelenmeleri gelir. İşte bu gibi durumlarda tıbbi müdahaleye ek olarak sporcu masajı da yapılmalıdır ki kaslar kısa sürede iyileşsin.

Sporcunun daha aktif ve yoğun bir enerji ile çalışabilmesi de doğru masaj ile sağlanır. Çünkü yorgunluğun azaltılarak enerjinin arttırılabilmesi için kan akışının hızlanması gerekir. Bu da en kolay masaj ile gerçekleştirilir. Sadece sporcular için değil sağlığına önem veren herkesin kişisel bakım da masajın önemini  göz ardı etmemesi gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu