Ana1
Erkek

Spor Yaparken Suplament Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Spor Yaparken Suplament Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Suplament kullanımı

İnsanlar vücutlarındaki kas oranını arttırmak istese de, suplament kullanımı hakkında bilgi sahibi olmadıklarından dolayı nasıl bir destekleyici program uygulamaları gerektiğini bilemiyorlar. Suplamentler doğru şekilde kullanıldığında oldukça fazla faydaya sahip olunacaktır. İşte tüm bu bilinmeyenler için suplament nedir ve nasıl kullanılmalıdır sorularına bu yazıda cevap bulunabilecektir. Genel itibariyle en sık kullanılan 3 tane suplement vardır. Bunlar üzerinde yoğunlaşarak devam edilmesi, aynı zamanda kafa karışıklığını da ortadan kaldıracaktır.

En sık kullanılan suplementler

Öncelikle suplementin ne olduğunu biraz anlatmak, suplmentlerle yeni tanışmış olanlar için iyi olacaktır. Suplementler; beslenmedeki eksiklikleri tamamlayarak, spor yaparken alınacak verimi arttıran destekleyici gıdalar olarak kısaca açıklanabilir. Peki, bu eksikleri tamamlayan en çok kullanılan suplementler hangileri? Bunları; kreatin, protein tozu ve whey protein tozu olarak sıralamak mümkündür.

Kreatin tozu : Vücut geliştirme ve ağırlık çalışanlar için önemli olan ve kullanmaları gereken bir suplementtir. Kreatin supplementi kullanıldığında, Kreatin Fosfat depoları arttırılarak enerji düzeyi arttırılmaktadır. Yani ağırlık çalışırken, aynı ağırlık daha fazla tekrar kullanılabilmektedir. İlk defa kullanmaya başlayacakların, hızlı etki görebilmek adına yükleme yapmasına gerek yoktur. Düzenli Kreatin suplementi kullanımıyla, 30 gün sonrasında etkileri iyi şekilde görülecektir. Her gün 5 gr.’ lık dozda alınan Kreatin Monohidrat yeterlidir. Yapılan araştırmalara göre ise, yapılan spordan sonra Kreatin alınması daha iyi verim alınmasını sağlamaktadır. Spor yapılmayan günlerde de, istenilen bir zaman aralığında tüketilebilir.

Protein tozu : Protein tozlarındaki ana hedef, spor sonrası ve sabahları kasların ihtiyaç duydukları proteini vücut için hızlı şekilde temin etmektir. Böylelikle gece kaslardaki yıkımın azaltılmasını sağlayacaktır. Bunun için de farklı çeşitlerdeki protein tozlarının kullanılması gerekeceği de bir gerçektir. Bu durum dışında da, eğer ki günlük protein ihtiyacı doğal besinlerden karşılanamıyorsa, destekleyici olarak protein tozu kullanılabilir.

Protein Tozu
Protein Tozu

Whey protein tozu: Whey proteinin özelliği kana çok hızlı bir şekilde karışmasıdır. Bu sayede kasların ihtiyacı olan amino asitleri çabucak karşılayabilir. Antreman sonrasında kas yıkımı durumlarının önüne geçmek için oldukça ideal olan Whey protein, takviye olarak kullanılması gereken bir yardımcı besindir. Aynı zamanda sabahları da rahatlıkla Whey protein tozu tüketilebilir. Çünkü gece kas yıkımı yaşayan vücudun tıpkı benzinsiz bir arabanın benzine ihtiyaç duyacağı gibi, bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Sabah tüketilen Whey protein tozuyla, kaslara son derece hızlı şekilde protein sunulmuş olur. Dozajıyla ilgili gerekli bilgiler kutu üzerinden edinilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu