Ana1
Erkek

Spor Yapan Erkeklerin Yemek Konusunda Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Spor Yapan Erkeklerin Yemek Konusunda Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Sporun erkeğin sağlıklı gelişimindeki önemi nedir?

İnsanın sağlıklı gelişiminde hareket etme yeteneğini düzenli kullanması önemlidir. Hareketsiz bir yaşam, spordan uzak durmak demektir. Hareketsizliğin ileri yaşlarda başta kas ve iskelet rahatsızlıkları olmak üzere bazı hastalıkların habercisi olduğu ise aşikardır. Dolayısıyla erkek ve kadın için spor hayatın vazgeçilmez alışkanlıklarından olmalıdır. Erkekler içinse sağlıklı yaşam bir vizyon olarak yaşamın bir parçası ise spor şarttır. Enerjik bir görünüm, dinamik bir hayat çizgisinde sporun önemi büyüktür. Ayrıca sporcular çevreye pozitif hava yayma konusunda etkilidirler. Sporla iç içe bir yaşam erkeklerin biyolojik gelişiminde olumlu etki edecektir.

 

Yemek konusunda dikkat edilecek noktalar ve özet bir yemek diyeti nasıl olmalıdır?

 

Spor olgusu insanın biyolojik yaşamına olumlu katkı sağlarken bunu diğer hususlarla da ikame etmek gerekir. Yani dingin ve huzurlu bir psikoloji yanında beslenme alışkanlıklarına da mutlaka dikkat edilmelidir. Spor yapan erkekler yetersiz ve dengesiz beslenmeden uzak durmalıdır. Peki, spor yapan erkeklerin yemek konusunda dikkat etmesi gereken hususlar hangileridir? Bunları aşağıda maddeler halinde sıralamak mümkündür:

– Öncelikle beslenmedeki şu yanlışları belirtmek gerekir: Yağ tüketiminin aşırı azaltılması, karbonhidrat tüketiminde beslenme uzmanının verdiği değerlerin altına ya da üstüne çıkılması (örneğin boks, halter ve vücut geliştirenler proteinden fazla karbonhidrata ihtiyaç duyar), az su tüketilmesi, bazı bitkisel besinlerin aşırı ya da çok az tüketilmesi ve egzersiz öncesinde ara öğünlere başvurulmasıdır. Bunlar hatalı davranışlardır.

– Spor yapan erkekler fazla protein tüketmemelidir. Proteinli gıdaların günlük oranı -15 civarında olmalıdır. Dolayısıyla yemek yerken bitkisel besinlere de ağırlık verilmelidir.

– Günlük öğünler üçü geçmemelidir. Ara öğünlerse ikide tutulmalı ve ara öğünlerde aşırı gıda alınmamalıdır.

– Karbonhidratlı yiyecekler mutlaka her öğünde olmalıdır.

– Egzersiz bitince ara öğün alınacaksa, öncelikle karbonhidratlı gıdalar alınmalıdır.

– Dengeli besleniliyorsa ilaveten vitamin kullanmaya gerek yoktur. Doğal gıdalar zaten bunları en iyisinden karşılamaktadır.

– Posalı yiyeceklere özen gösterilmelidir. Zira posalı gıdalar bağırsaklara iyi gelir.

– Haftalık kilo kaybı 1 kg’ı geçmemelidir. Aşırı kilo kaybı aktif spor yaşamını sonlandırır.

– Sıvı kaybına tahammül edilemez. Mutlaka başta su olmak üzere sıvı gıdalar spor diyetinde zorunlu tercih olmalıdır.

– Yemek işi spordan sonra olmalıdır. Bu süre; ana öğünlerde bir saat iken ara öğünlerde yarım saat sonrasıdır.

– Yemeklerde demir ve kalsiyumlu gıdalar mutlaka bulunmalıdır.

– Kahvaltıda beyaz peynir, az tuzlu zeytin, yumurta, yoğurt, yulaf ve bal ile şekersiz çay ideal menüdür. Öğlen ise sebzeli yemek, ızgara tavuk (veya balık), karbonhidratlı gıda ve yoğurt alınabilir. Akşam menüsünde ise çorba, kırmızı et, yağsız makarna, pilav ve yoğurt alınabilir. Ekmek olaraksa tam buğday tercih edilebilir. Ara öğünlerde ise yağsız süt, badem ya da ceviz içi alınabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu