Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Spiral Ne Kadar Süre Sonra Çıkarılmalıdır?

Spiral Ne Kadar Süre Sonra Çıkarılmalıdır?

Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan spiral çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Mekanik bir doğum kontrol aracı olması nedeni ile rahim içerisine yerleştirilmektedir. T şeklinde olan spiralin rahim içine yerleştirilmesi için uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel olması sayesinde doğum kontrol yöntemi başarılı bir şekilde sonuç vermektedir. Dünya üzerinde tüm doğum kontrol yöntemleri incelendiğinde spiral uygulamasının en iyi doğum kontrol yöntemi olduğu ortaya çıkmaktadır. Spiral yerleştirilmesi bir jinekolog tarafından sağlanmalı ve periyodik olarak takibinin yapılması gerekmektedir.

Günümüzde 200 milyon kadın tarafından tercih edilen spiral yönteminin belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu nedenle spiral yöntemini tercih edecek olan kadınların bu uygulamanın kullanım süresi hakkında da bilgiye sahip olması çok önemlidir. Doktor kontrolü ile spiral çıkartmak işleminin yapılması çok önemlidir.

Miyom Nedir
Spiral Çıkartmak

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Hemen hemen her kadının en çok merak ettiği konulardan birisi de spiral kaç yıl kullanılır? olmaktadır. Koruma gücünün tükenmesi nedeni ile spirallerin belirli bir süre aralığında çıkartılması ve yenisinin takılması gerekmektedir. Beklenmeyen gebelik yaşanması riskinin oldukça düşük olduğu spiral kullanımlarında farklı spiral türleri tercih edilmektedir.

Şu anda tıp teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte 5 ile 10 yıl arasında spirallerin kullanım ömrü bulunmaktadır. Hormonlu spiraller de ise kullanım süresi 3 yıl olarak bilinmektedir. Sürpriz bir şekilde gebelik yaşanmaması için düzenli doktor kontrolü çok önemlidir. Kullanıcının ve spiralin türünün kaç yıl sonunda değiştirilmesi gerektiği konusunda etkili olduğu unutulmamalıdır. Süre bitiminde mutlaka spiralin değiştirilmesi gerekmektedir.

Spiral Nasıl Uygulanır?

Spiral uygulamasının doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Rahime yerleştirilmesi gereken T şeklindeki spiralin mutlaka doğru olarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Adet zamanında takılan spiral bir kaç ay adapte sorunu yaşanmasına neden olabilmektedir.

Yeterli şekilde yerleştirilmezse eğer döllenme durumundan kurtulmak mümkün olmamaktadır. Ayrıca spiral yerleştirilmiş olan kadınların olası gebeliklerden korunmak adına jinekolojik muayenelerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Spiral yerleştirilmesinden 3 ay sonra kontrollerin yapılması gerekmektedir. Yıllık kontroller eşliğinde doğum kontrol yönteminin başarılı olup olmadığı takip edilmelidir.

Spiral Taktırmak Yazımız için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu