Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Spiral Ne İçin Taktırılır, Güvenli Midir?

Doğum Kontrol & Spiral Yöntemi

Spiral Ne İçin Taktırılır, Güvenli Midir?


            Doğum kontrol yöntemi olarak ön plana çıkan spiral taktırmak, günümüzde oldukça fazla tercih edilen ve uzman doktorlar tarafından da önerilen seçeneklerden biridir. Spermlerin yumurtayı dönmesine fırsat vermeden bunu engelleyen spiraller, aynı zamanda döllenmiş olan yumurtayı da yine rahim içerisine yerleşmesine engel olarak hamile kalma durumunu ortadan büyük bir oranda kaldırırlar.

İç yapısında hormon barındıran bu spiraller adet dönemlerinde rahim içerisinde meydana gelecek olan dokunun daha yoğun bir şekilde oluşmasına katkı yaparak bu şekilde kanama miktarında bir takım azaltıcı etki yapmaktadır. Bir ilişki sırasında meydana gelebilecek olan gebeliğin önüne yüksek bir ihtimalle geçen ve spermlerin yumurtayı döllemesine imkan vermeyen spiraller, gün geçtikçe daha fazla kullanım gösterilmektedir.

Spiralin Etkileri

Genel olarak herhangi bir yan etkisinin fazla bulunmadığı spiraller, doğum kontrol yöntemi olarak daha rahat ve kolay bir kullanım imkanı vermektedir. Yine de bazı yan etkileri az olsa varken, içerisinde barındırdığı progesteron hormonları ve buna göre farklı hormonlar kapsamında yumurtlama işlemini de bu şekilde kana karışarak önüne geçmektedir.

Spiral Etkileri
Spiral Etkileri

Bu etkileri nedeniyle spiral kullanımını genel anlamda rakamlarla ifade edilecek olunur ise bir ilişki sonrasında hamile kalma oranı yaklaşık olarak %3 ihtimal dahilinde olduğu bilinmektedir. Çeşitlerine göre bir takım farklılıklar da gösteren spiraller arasında özellikle bakırlı olanlar için bu oran daha aşağılara çekilmekte ve %0,3 gibi seviyelere kadar inmektedir. Yani genel anlamda içerisinde hormon bulunan spiral çeşitleri kullanıldığı zaman bir yıl kapsamında hamile kalma ihtimali binde 2 olarak ortaya çıkmaktadır. Bu da diğer bir tabirle hamile kalma ihtimali neredeyse yok anlamına geldiği söylenebilir.


Etkili Koruma Yöntemi Olan Spiraller

Uzman doktorların da önerdiği üzere güvenli bir şekilde kullanılabilecek olan spiraller, doğum kontrol yöntemi kapsamında son dönemlerde en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Ayrıca uzun süreli kullanımlar esnasında bazı mekanik yöntemler ile birlikte diğer doğum kontrol hapları kapsamında daha güçlü ve güvenilir bir başarı sağladığını da eklemek gerekir. Spermin yumurtayı döllemesine engel olan en güçlü koruma yöntemleri arasında bulunan spiraller, güvenilir bir şekilde kullanılabilmektedir.

Spirallerin nasıl takıldığına bir örnek video…

Spiral ne kadar süre sonra çıkarılmalıdır Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu