Ana1
Saç Şekilleri

Son Zamanların Modası Afrika Örgüsü Herkese Yakışır Mı?

Son Zamanların Modası Afrika Örgüsü Herkese Yakışır Mı?

Sokak modasının yükselen trendi haline gelen Afrika örgüsü (box braid), saç tutamlarına sentetik saç eklenerek örgü yapılması ve şekil verilmesi işlemidir.

Afrika örgüsünün, hemen hemen her kadına yakıştığını söylemek mümkündür. Çünkü istediğiniz renkte sentetik ek saçla örme işlemi yapıldığında, kendi saç renginiz bu ek saçların içinde kaybolduğundan, boya işlemi yapmadan da esmer, sarışın, platin veya kızıl olunabiliyor. Öyle ki, pembe veya mavi bile olunabilir. Bunun sonucunda da, son moda Afrika örgüsü diyebiliriz.

Afrika Örgüsü
Afrika Örgüsü

Afrika Örgüsünün Avantajları Nelerdir?

Afrika örgüsü yaptırdığınız zaman, saçlarınızı her zamanki kullandığınızdan daha kolay kullanabilirsiniz.

Saçlarınıza fön çektirdiğinizde veya maşa yaptığınızda, havanın biraz nemli olması bile saçlarınızın kolaylıkla şeklinin bozulmasına yol açar. Oysaki Afrika örgüsü yaptırdığınız saçlarınız, çok soğuk veya çok sıcak havada, denize girerken, banyodan çıktığınızda, yağmurda, uyurken ve sabah kalktığınızda hala mükemmel görünür.

Afrika örgüsü yapılan saçlarla, hem oldukça havalı görünürsünüz hem de saçlarınızla çok uğraşmazsınız.

Afrika örgüsü yapılan saçlar, tıpkı normal saçlar gibi yıkanabilmektedir. Doğal saçlarınızı nasıl yıkadığınızda temizleniyorsa, bu sentetik eklerde öyle temizlenir. Üstelik saç kremi veya saç maskesi kullanmaya gerek de kalmaz.

Saçlarınız, sentetik eklerle birlikte örüldüğünden, kısa olan saçlarınızı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Saçlar örgülü olduğu zaman çabuk kirlenmez ve yağlanma süresi oldukça uzar.

Normalde kadınların günde ortalama olarak 100 tel saçı dökülür. Bu örgünün içinde ortalama 3 ay kalan saçlarınız da, dökülen saç teli sayısı ortalamanın altındadır.

Afrika örgüsü yapılan saçlar;  yatarken yapılı, kalkarken yapılı ve hatta denize girerken ve çıkarken de hep yapılı olacağından, her zaman havalı olursunuz.

Afrika Örgüsü Saçlara Zarar Verir Mi?

Afrika örgüsünün saçlara her hangi bir zarar verdiği söylenemez. Saça zarar vermediği gibi, saça sprey, köpük ve jöle gibi kimyasallar sürülmesine de gerek kalmaz.

Fön, maşa gibi ısı ile şekillendirmelere de ihtiyaç kalmayacağından, saçın nefes almasını sağladığını ve yararlı olduğunu bile söylemek mümkün.

Her zaman yıkamak ve bakım yapmak zorunda kaldığınız yağlı saçlara sahipseniz, yağlarınızı her zaman yıkamak zorunda olmadığınızdan, kepeklenme ve yağlanma sorununuz da zamanla ortadan kalka bilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu