Ana1
Cilt Bakım Tavsiyeleri

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kış aylarının gelmesi ile beraber soğuk havanın etkileri sadece çevreye olmamaktadır. Cilt üzerinde de etkiler bırakan soğuk hava, düşük nem ve rüzgâr ile bir araya gelerek cildi kurutmaktadır. Kişisel bakım konusunda hassas olan kişiler bu durumdan çok rahatsız olurlar. Çünkü cilt savunmasız kaldığı için çok çabuk yaşlanma sürecine girmektedir.

            Güzellik uzmanı tarafından önerilen cilt bakım kürleri ve genel temizlik tavsiyeleri, cildin kaybettiği nemi yeniden kazanmasını sağlar. Kış aylarında ciltteki nem kaybı oranı fazla olduğu için cildin nemlendirilmesi amacı ile bakım yapılmalıdır.

Kış aylarında soğuk hava karşısında vücut ısısının azalmamasını sağlamaya çalışan deri, kan dolaşımını azaltmaktadır. Buna bağlı olarak ter ile yağ bezleri yavaş çalışmaya başlar. Bu durumda da cilt ihtiyacı olan besleyici maddeleri alamaz hale gelir ve cilt kuruluğu ile yağ kaybı başlar.

Kış aylarında güzellik sırları ile cilt bakımına dikkat edilmezse ciltte çatlama, kırışıklık, leke ve sarkma problemleri görülmeye başlar. Bu nedenle, soğuk havalarda cilt bakımının nasıl yapıldığının öğrenilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak, soğuk havalarda cilt bakımında izlenmesi gereken önemli adımlar şu şekildedir:

Temizlik

Cildin kurumasına engel olmak amacıyla kremli veya yağlı sabun ile cilt düzenli olarak temizlenmelidir. Sabun yerine jelde kullanılabilir.

Nemlendirme

Cildin kaybettiği nemi geri kazanması için, yüz ve vücut tipine en uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Her banyodan sonra düzenli olarak kullanılması, cildin kaybettiği nemi geri getirmektedir.

Peeling

Soğuk havalarda deri tipine göre krem ya da maskeler ile derinin ölü tabakasının canlanması sağlanmalıdır.

Güneş Koruması

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak sadece yaz aylarında yapılmamalıdır. Kış aylarında da cildi güneşten koruma amacı ile en az SPF: 15 – 30 arasında krem ya da losyon kullanılmalıdır.

Anti – Aging

Serum, krem ve maske şeklinde yapılması gereken Anti – Aging uygulaması, yaşlanma karşıtı özelliği ile cildin soğuk havadan etkilenerek ortaya çıkardığı yaşlanma belirtilerini yok etmektedir.

El Bakımı

Soğuk havalarda vazelin, gliserin ve lanonin içeren kremlerin daha sık kullanılması gerekmektedir. El sabunlarının ise kremli ya da yağlı olmasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu