Ana1
Hamilelik Gebelik

Sezaryen Doğum Hangi Şartlarda Zorunludur?

Sezaryen doğum kararının verilebilmesi için bazı zorunlu durumların olması gerekmektedir. Eskiden hiçbir şart aranmadan, annenin isteğine bağlı olarak sezaryen doğum yapılıyordu. Ancak gelişen kanunlar sayesinde, artık zorunlu olmadıkça sezaryen doğum yapılamayacaktır.

Sezaryen Doğum ve Sezaryen Doğum Şartları

Gebelik sırasında görülen bazı etkenlerin sezaryen doğum şartları içerisinde olması nedeni ile doğumdan önce sezaryen kararı verilebilmektedir. Bununla beraber, normal doğum için hazırlıkların yapılmasına rağmen doğumun başlatılamaması durumunda da sezaryen doğuma karar verilir. Genel anlamda sezaryen doğum şartları aşağıda anlatılmıştır.

Doğumun Başlatılma Girişimlerinde Başarısız Olunması

Suni sancı ile doğum başlatılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu konuda başarısız olunduğu zaman mutlaka sezaryen doğum yöntemine geçilir. Anne hayatı ile bebeğin hayatının tehlikede olduğu anlaşıldığı anda normal doğum başlamamış ise sezaryen yöntemine geçilir.

Sezeryan Doğum Şartları
Sezaryen Doğum Şartları

Doğum Kanalı Sorunu

Bebeğin doğum kanalına doğru olarak girmesi gerekmektedir. Bebekler normalde doğum kanalına artkafa bölgesinin kılavuzluğunda girmektedir. Bu şekilde doğum kanalına girmek, bebeğin en rahat şekilde ilerlemesine yardım etmektedir. Fakat nadir de olsa bebeğin başının kanala giren ilk kısmı başka bir bölge olmaktadır. Bu durum, doğum kanalında ilerlemeyi zorlaştırmaktadır. Bu da bebeğin hayati tehlikesinin artmasına neden olacağı için sezaryen doğum yapılır.

İlk Evrenin Uzaması

Rahim ağzında olan açıklık, normal seyrinde ilerlemediği zaman durum değerlendirilmektedir. Annenin rahim kasılmaları zayıflamış ise düzene girmesi için çözüm üretilmeye çalışılır. Yine de olmuyor ise sezaryen yöntemine geçilir.


Bebekte Görülen Sıkıntı

İlk aşamada bebeğin kalp sesleri düzenli bir şekilde dinlenilir. Ancak ilerleyen aşamalarda herhangi bir durumda bebeğin kalp sesinde bozulmalar saptanabilir. Öncelikle anne sol yanına yatırılır ve oksijen ile sıvı verilerek durum düzeltilmeye çalışılır. Bebekte görülen sorun beklemeyecek kadar ciddi ise bir an önce sezaryene alınır.

Kordonun Sarkması

Doğumda en sık rastlanan sorunlardan birisi kordon sarkmasıdır. Bazı durumlarda da su kesesinin kendi başına açılması nedeni ile kordon vajinadan dışarı sarkar. Bebeğin oksijen almasını etkileyen kordon sarkması durumlarında çok acil olarak sezaryen uygulanır.

Vakum Uygulamasının Başarısız Olması

Bazı durumlarda vakum uygulanmaktadır. Ancak uygulanan vakum başarısız olur ise, çocuğun sağlığı için sezaryen yöntemine geçilir.


👋

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu