Ana1
Zayıflama ve Sıkılaşma

Selülit Oluşumu

            Selülit oluşumu birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bayanlarda daha sık görülen bu durumun aşırı kilo veya yanlış yapılan spor gibi nedenlerle adlandırılmamalıdır. Erkeklerde de görülebilen bir durumdur fakat erkeklerde östrojen seviyesinin az olmasıdır. Genel olarak kilosu yüksek bayanlarda görülse de ideal kiloya sahip bayanlarda da görülmesi muhtemeldir.
Selülit oluşumu asla hastalık diye tabir edilmemelidir. Çünkü selülit oluşumunda etken olan nedenler aşırı karbonhidrat ve yağ tüketimi, az hareket, stres, sürekli ayakta sabit olarak kalmak, sağlıksız besinler tüketmek, hormonel değişiklikler  gibi nedenler yatar. Selülitin oluşumuna en çok etki sağlayan faktörlerden biri de alkol ve sigara tüketimidir. Bir diğer neden ise genetik olmasıdır. Yani, selülite sahip olmak bazı durumlarda genetikten gelen durumlardan kaynaklı olabilir.

Selülitimiz hangi aşamada?

Bölgesel bir değişime girme çabası içindeysek öncelikle olarak selülit derecesini gözlemlememiz gerekir. Üçüncü derece selülit olarak adlandırılanlar genellikle gözle görülür biçimde portakal kabuğunu andıran bir görüntüdedir. Dışarıdan gözümüzle rahat görebiliriz. Fakat üçüncü derece selülitlerden kurtulmak yoğun  bir uğraş gerektirmektedir. Aynı zaman da bu tip derece de selülit gözlenen insanlarda ağrı şikayetlerine de rastlanmıştır.

İkinci derece selülit olarak adlandırdığımız durumda ise sadece selülitli olan bölgeye baskı uygulandığında ortaya çıkan selülit türüdür. Bu durumdan kaçış zira birinci dereceye nazaran daha kolay olabilir.

Birinci derece selülit dediğimiz durum ise genellikle gözle görülmez ve hissedilmez. Baskı uygulandığında bile net belirginlik göstermeyen bir durumdur. Fakat genellikle fazla ayakta kalındığında veya spordan sonra vücut gerildiğinde çok net olmasa da gözlenebilir.

Selülitten kurtulmak için neler yapılır ?

Her ne derece de selülit oluşumu gözleniyorsa gözlensin tıpta birçok tedavisi bulunmaktadır. Fakat bölgesel masajlar, düzenli beslenme, düzenli uyku ve spor ile gözle görülür değişiklikler elde etmek mümkün.

Selülit için egzersiz hareketleri hakkından yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu