Ana1
Ana Sayfa

Şeker Hastalığı Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Şeker Hastalığı Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Kalp ve damarlarda tahribata neden olan şeker hastalığı, cinsel yaşamı da olumsuz olarak etkiler. Erkek ve kadınlarda farklı cinsel sorunlarının yaşanmasına neden olan diyabet, vücuttaki insülin direncinin düşmesi ve eksilmesi sonucunda görülür.

Erkeklerde; cinsel isteksizlik, ereksiyon ve boşalma sorunu olarak baş gösteren durum kadınlarda ise; vajinal kuruluk, genital bölgede enfeksiyon ve yine cinsel isteksizlik olarak ortaya çıkar. Şeker hastaları için cinsellik aktiviteleri, kan şekerinin uzun süre yüksek seviyede kalmasına bağlı olarak olumsuz etkilenir.

Eşlerin Birbirine Karşı Anlayışlı Olmasının Yardımı

Başta ve kalp damarlar olmak üzere pek çok farklı organı etkisi altına alan şeker hastalığı, genital bölgede bulunan damarlarda daralma ve büzülme oluşmasında etkilidir. Erkeklerde damar yatağında bulunan endotel hücreler, cinsel fonksiyonların düzenlenmesinde büyük pay sahibidir. Di­ya­bet, kolesterol yüksekliği, hi­per­tan­si­yon, sigara ve alkol tüketimi damar bütünlüğünü bozmakla kalmaz, aynı zamanda ereksiyon sorunlarının yaşanmasına neden olur.

Erektil disfonksiyonu olan kişilerin yarısından fazlası şeker hastasıdır. Şeker hastası olan erkeklerin en az %40’ında ise iktidarsızlık sorununa rastlanır. Kadınlarda görülen damar hastalıkları cinselliğin yanı sıra isteksizlik üzerinde de etkilidir. Cinsel sorunlar yaşayan şeker hastalarının yaşam kaliteleri artırabilmek amacıyla zaman kaybetmeden doktor tavsiyesi alması zorunludur.

Cinsel Sorunlar Uyarı Niteliği Taşır!

Tüm dünyada 2030 yılına gelindiği zaman diyabetli hasta sayısının 450 milyonu geçmesi bekleniyor. Yaşam süresinin kısalması üzerinde etkili olan şeker hastalığı, beraberinde getirdiği farklı sağlık sorunlarıyla hayat kalitesinin düşmesi üzerinde de son derece etkili oluyor. Erkeklerde sertleşme sorunu şeker hastalığının ilk belirtisi olarak görülebilir. Orgazm hissinde azalma, mesaneye doğru geri boşalma, idrar yolu enfeksiyonu riski, peniste eğrilme ve şekil bozuklukları şeker hastalığının neden olduğu cinsel işlev sorunları arasında sayılabilir.

Şeker hastalığı olan erkeklerin kalp rahatsızlıkları sonucunda ölme ihtimalinin 2 kat artması sorunun önemini ortaya koyan en önemli detay olarak değerlendirilebilir. Ailesinde şeker hastalığı olanların düzenli olarak ölçüm yaptırması, bel çevresinin erkelerde 94 cm ve kadınlarda 88 cm altında tutulması, haftanın 5 günü en az yarım saatlik düzenli egzersiz yapılması şeker hastalığından koruma sağlayacağı gibi yaşam kalitesinin artması üzerinde de etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu