Ana1
Bebeklik

Sarılık Nedir? Bebekleri Sarılıktan Korumak Mümkün Mü?

Sarılık Nedir? Bebekleri Sarılıktan Korumak Mümkün Mü?

Sarılık bir diğer adı ile hiperbilirübinemi, yeni doğmuş bebeklerde doğumdan sonraki iki veya dört gün içerisinde gelişen ve çok sık görülen bir sağlık problemidir. Bilibubin, kan hücrelerinin yıkımı sonucu meydana gelen bir atık ürünü olup, kanda ve safrada yüksek seviyelere ulaşması sonucunda sarılık oluşur.

Sarılığı tamamen engellemenin aslında bir yolu olmadığını bilmek gerekir. Fakat olası risk faktörlerini bilmek, yeni doğan sarılığına karşı hazır olmak için ne yapılması gerektiğini belirlemede önemlidir.

Yeni doğan bebeklerde gelişen sarılığın erken tespit edilmesi ve takip edilmesi oldukça önemlidir. Öyle ki bazı durumlarda bilirubin miktarı çok yüksek seviyelere ulaşıp, beyin hasarına bile yol açabilir. Bundan dolayı sarılığı olan bebeklerin, özellikle ilk 1 hafta veya 10 gün içinde yapılan doktor takipleri son derece önem kazanır ve sarılık nedir iyi bilmek gerekir.

Gebelik Sırasında Sarılık Risk Faktörlerini Ölçmek Veya Azaltmak Mümkün Mü?

-Gebelik esnasında kan testi yapılması gerekir. Kan hücrelerinin yıkımıyla fazla sayıda biliburin üretimine neden olabilen, bazı kan uyumsuzlukları olabilir.

-En yüksek risk faktörleri içerisinde Rh ve AB0 uyumsuzlukları yer alır. Bunun için Rh negatif ya da 0 pozitif kan grubunda olan anneler, bebekleri için daha detaylı kan testi yaptırmaya önem vermelidir.

-Glikoz-dehidrogenaz-fosfat eksikliği gibi bazı genetik enzim eksiklikleri, sarılık olasılığı riskinin yükselmesine sebep olabilir.

-Erken doğum riskinin olabildiği kadar azaltılması gerekir. Zira 38. Haftayı doldurmadan doğan bebeklerde sarılık oluşma riski çok daha yüksektir.

Hangi Bebeklerde Sarılığa Dikkat Edilmesi Gerekir?

-Erken doğmuş bebekler,
-24 saatte sarılığı tespit edilmiş bebekler,
-Doğum sırasında kafa derisi altında kanama gelişmiş bebekler,
-Sarılığı 2 hafta ve 2 haftadan uzun süren bebekler,
-Emme problemi yaşayan ve beslenme sorunu olan bebekler,
-Kendinden önce doğan kardeşlerinin, bebeklik dönemlerinde gördükleri ışık tedavisi gibi sarılık tespit edilen bebekler.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Tedavisi

-Bebeği hemen ve sıklıkla emzirme: Doğumdan hemen sonraki birkaç saat içinde emzirilmeye başlayan bebekler, sarılığa neden olan bilirubininden daha çabuk kurtulurlar.

-Işık Tedavisi:  Mavi-Yeşil spektumda ışık kaynağı kullanılır ve bebek bu kaynağın altına yerleştirilir. Bu ışık, bilirubinin dışkı veya idrar yolu ile vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Yeni Doğan  Bebek Bakımı Yazımız İçin Tıklayınız…     

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu