Ana1
Erkek

Sakalda Saç Kıran Tedavisi Nasıldır?

Sakalda Saç Kıran Tedavisi Nasıldır?

Stres altında olan kişilerde daha çok ön plana çıkan ve saç ya da sakallarda meydana gelen kıl dökülmeleri olarak söylenebilir. Sakallarda saç kıran probleminin ortaya çıkması görsel olarak bir madeni para büyüklüğünde belli bölgelerde dökülmelerin meydana gelmesi ile başlamasıdır. Aslına bakılırsa yayılma olmamasına rağmen yine de farklı noktalarda kendini gösterebilmektedir. Sakalın değişik bölümlerinde bir madeni para şeklinde yuvarlak olarak, kılın tamamen dökülmesi ile ortaya çıkan bu durum, eğer müdahale edilmezse ilerleme görünebilir ve daha değişik yerlerde dökülmeler baş gösterebilir.

Sakal Kıran Sebepleri

Daha çok stres kaynaklı olarak kendini gösteren sakal kıran, içerisinde bağışıklık sisteminin çökmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca hayvan besleyen kişilerde de yine görülebilmektedir. Bunlar içerisinde at, sığır ya da köpek gibi hayvanlar sakal kıran problemine neden olabilmektedir. Aynı zamanda farklı cinslerdeki bazı mantarların da sakal kıran sorununa neden olduğu bilinmektedir. Özellikle hijyen konusunda fazla özen gösterilmeyen hayvan besleme süreçleri içerisinde bu durumun ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Sakal kıran diğer yandan cildin farklı bölgelerinde de kıl dökülmelerine neden olabilmekte ve belli noktalarda pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkabilmektedir. Zaman içerisinde iltihaplanmalara da neden olan bu hastalık, eğer tedavi edilmezse kanamalı lezyonlara neden olabilir ve kırmızımsı, kabuklu bir görünüm ortaya çıkarabilir. Ancak bu durum sadece sakal ve saç bölümünde belirmektedir. Cilt kısımlarında meydana gelen bu problem kapsamında herhangi bir yara ve benzeri durumlar oluşmaz.

Sakal İçin Saç Kıran Tedavisi

Genel olarak psikolojik sorunlardan ortaya çıkan sakalda saçkıran problemleri, bazı dönemlerde hayvanlardan ya da bir takım mantar çeşitlerinden de ortaya çıkabilmektedir. Burada en yanlış görüş, bu tür sorunlar gün ışığına çıktığı zaman sürekli olarak tıraş yapıldığında problemin ortadan kalkacağı görüşüdür. Bu durum iyileşmenin aksine yayılmanın daha fazla ortaya çıkmasına sebep verir. Böylesi bir sorun ile karşı karşıya kalındığı zaman mutlaka uzman bir doktora görünülmesi gerekmektedir. İlk olarak problemin neden kaynaklandığı ve ne kadar süre içerisinde bu duruma gelindiği teşhis edilmelidir. Eğer problem psikolojik ise bunun için uzman bir doktordan psikolojik destek alınması büyük önem taşımaktadır. Diğer sebeplerden ötürü ortaya çıkmış ise cilt bakımı bünyesinde farklı tedavi uygulamaları gerçekleştirilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu