Ana1
Çocukluk

Sağlıklı Anne Ve Çocuk İlişkisinin Sırları Nelerdir?

Sağlıklı Anne Ve Çocuk İlişkisinin Sırları Nelerdir?

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi aslında anne karnında başlar. Doğumun tamamlanmasından sonra ise annenin bebeği emzirmesi ya da bebek ile olan fiziksel teması bu dağı daha da güçlendirir. Aslında anne bebek ilişkisi çocukların ileri ki dönemlerinde anne ile olan bağlarını da şekillendiren en önemli kriterler arasında bulunuyor. Gebelikte temelleri atılan bu bağ ilerleyen dönemlerde daha da güçlenecektir.

Bebeğinize Güvende Olduğunu Hissettirin

Anne bebek ilişkisinde öncelikle bebek annenin yanında kendini her daim güvende hissetmelidir. Ayrıca annenin bebek ile sürekli bir fiziksel temasta bulunması bebekte anneye karşı olan güven duygusunu da geliştirecektir. Neticede bebeklerin ilk ilişki kurduğu kişi annelerdir. Anne bebeğine karşı olan sevgisini ne kadar güçlü bir biçimde yansıtırsa ilerleyen dönemlerde bu ilişki devam edecektir. Çocukların annelerden alacağı sevgi ve güven duygusu onların sosyal hayatlarında yol gösterici özellikler olmak ile birlikte bu duygular çocukların kişiliklerinin oluşmasında da etkili olacaktır.

Anne Çocuk İlişkisi Özgüveni Arttırır

Çocukların ruhsal gelişimi ile birlikte kişiliklerinin de oluştuğu 0 -3 yaş aralığı anne çocuk ilişkisi bakımından da oldukça önemlidir. Çocuğun annenin sıcaklığını hissetmesi, çocuk ile kurulan göz teması ve işitsel temaslar çocukları ileriye hazırlayan etkenler arasında yer alır.

Annenin çocuğa olan güveni de çocukta sağlam ve gelişmiş bir özgüveni sağlamanın yanı sıra bu durum anne çocuk ilişkisine de pozitif yönde katkı sağlayacaktır. Annenin çocuk ile olan ilişkisinin temeli zayıfsa ve anne çocuğu ile yeterince ilgilenmiyor ise çocuk anneye karşı daha soğuk ve temkinli yaklaşacağı gibi sosyal hayatta da her daim sorunlu ilişkileri olacaktır.

Aslında çocukların büyüdüklerinde yaşadıkları pek çok kişilik problemleri bebeklikte sonrasında takip eden çocukluk döneminde yaşadığı kopuk ve gelişmemiş anne çocuk ilişkisinden kaynaklanır.
Çocuklar genellikle 5 yaşına kadar anneye bağımlıdır. Bu yaştan sonra çocuklar farklı bir birey olduklarını fark ederler. Anne çocuğa hala eskisi gibi kendine bağımlı yaşaması mesajını verirse çocuk kendi karalarını alabilen bir birey olmaktan yoksun olabilir. Bu nedenle anne çocuk ilişkisi oldukça hassas bir konudur ve annelerin  sınırı doğru belirlemelerinde yarar bulunur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu