Ana1
Saç Problemleri

Saçkıran Tedavisi Mümkün Müdür?

Saçkıran Tedavisi Mümkün Müdür?

Saç dökülme sorunları arasında yer alan saçkıran günümüzde pek çok insanda görülmektedir. Peki saçkıran nedir? Çocukları ve gençleri risk grubuna dahil eden saç kıran tedavisi mümkün olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Her yaşta görülebilen bu saç dökülmesi sorununun tedavi edilmesi gerekmektedir. Hızlı bir şekilde yayılan bir tür mantarın sebep olduğu bu saç hastalığı tedavisinde geç kalınması durumunda da ciddi anlamda saç kaybı durumlarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda ve ergenlik çağında daha sık görülüyor olmasının nedeni de bünyenin zayıf ve hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle stresli dönem sonrasında saçkıran rahatsızlığının görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Saçın kökünden ayrılmasına sebep olan bu hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Saçkıran nedenleri nedir?

Saçkıran tedavisi yapılması için öncelikle nedenleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Aslında rahatsızlığının nedenlerini tam olarak bulmak mümkün değildir. Genel olarak rahatsızlığın oluşmasında stres, sinirsel etkenler ve genetik faktörler çok etkili olmaktadır.

Ailesinde saçkıran hastalığı olan kişilerin bu rahatsızlığa yakalanması çok daha yüksek olmaktadır. Bir defada bu hastalıktan kurtulma söz konusu olabildiği gibi yıllarca bu rahatsızlık ile birlikte yaşayanlarda bulunmaktadır.

Hastalığın seyrinin herkeste farklılık göstermesi nedeni ile bazıları hafif bazıları da şiddetli olarak yaşayabilmektedir. Bu hastalık için kullanılan ilaçlar saçların yeniden çıkması konusunda etkili olurken hastalığın tekrarlamasına ise engel olmamaktadır. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen saç kıran rahatsızlığının en sık saç derisinde oluşmaktadır.

Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi yapılmadan kendiliğinden düzelebilen saçkıran  olsa da tedavi yapılması gereken ciddi boyutta olanları da bulunmaktadır. Bölgesel saç dökülmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kortizon İçeren Kremler; hafif vakalarda tercih edilmektedir.

Minoxidil içeren spreyler günde 2 defa uygulandığı zaman etkili sonuç almak mümkündür.

Bölgesel antralin; pomat şeklinde uygulanmaktadır. Derinin tahriş olmasını sağlayarak etkisini göstermektedir.

Kortizonlu hap ya da iğne ile tedavi; çok şiddetli saçkıran sorunu yaşayan vakalarda uygulanmaktadır.

Dökülme alanına kortizon enjeksiyonu yapılması için alanında uzman olan ve eğitim bilgisine sahip olan güzellik uzmanlarından destek alınması gerekmektedir. Çok ince uçlu iğneler ile deri altına kortizon enjekte ediliyor olması sayesinde saçkıran sorunundan kurtulmak mümkündür.

Çok başarılı sonuçlar alınması konusunda etkilidir.

Saç ekimi yaparak saçkıran tedavisi sağlanması da mümkündür. Bu sayede kalıcı tedavi sağlanmaktadır.

Sarımsak uygulaması; saçkıran sorunu yaşayan herkes için kurtarıcı bir çözüm olmaktadır.
Evde yapılabilecek en etkili ve en başarılı doğal yöntemler arasındadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu