Ana1
ErkekSaç Problemleri

Saçkıran Nedir?

Saçkıran Nedir?

Saçlarda hatta kaş ve kirpiklerde dökülmelere sebep olan ve zaman zaman etrafımızdan duyduğumuz saçkıran nedir tedavisi mümkün müdür? Vücutta kıl kaybına sebep olan ve bir deri hastalığı olarak bilinen saçkıran genellikle saçlarda ve sakallarda ya da çok kendini belli eder.

Saçkıran 2 farklı biçimde kendini gösterebilir. Birincisi bir anda saçlarda dökülme gerçekleşir. İkincisi ise saçlarda dökülme başlar ve bu saçlar kendini yenileyemediği gibi dökülen alan yavaş yavaş genişler.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran hastalığı genellikle lokal yani vücutta sadece bir bölgede oluşabildiği gibi tüm vücuda da yayılabilir. Sadece yetişkinlerde görülmek ile kalmayıp 20 yaş altındaki gençlerde hatta çocuklarda dahi zaman zaman bu rahatsızlık görülmektedir.

Saçkıran rahatsızlığının nedenleri tam olarak belirlenememiş olmasa da genetik yatkınlık ya da stres hastalığı tetiklemektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminde zayıf olduğu durumlarda saçkıran ile karşılaşmak mümkündür. Tüm bunların dışında ise tiroid ya da kansızlık gibi hastalıkları bulunan kişilerin bu rahatsızlığa maruz kaldıkları da yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir.

Saç_Kıran
Saç_Kıran

Saçkıran Tedavisi Var Mı?

Saçkıran genellikle strese bağlı bir rahatsızlık olduğu için günümüzde henüz bu hastalık için herhangi bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Saçkıran tedavisi için uygulanabilecek olan tek bir yöntem vardır o da kortizon yöntemidir.

Bu yöntem uygulanırken saç derisine hastalık bulunan saç derisine kortizon enjekte edilir. Bu işlem ile saç yapısında bir gelişme gözlenirse farklı tedavi şekilleri de durum desteklenebilir. Fakat enjekte edilen kortizona saç derisi herhangi bir biçimde cevap vermiyorsa yapılacak pek de başka bir işlem yoktur.

Saçkıran rahatsızlığında kesin bir tedavi yöntemi olmasa da bazı hastalarda hastalığın bir süre sonra kendiliğinden kaybolduğu görülmektedir. Bu da hastalığın çoğunlukla stres ile orantılı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Bu neden ile saçkıran rahatsızlığı ile mücadele eden kişilerin stresten uzak durmalarında yarar bulunuyor. Stresli ortamlar hastalığın ilerlemesine sebep olacaktır. Bu durumda sadece saçlarda değil aynı zamanda da erkeklerde sakallarda hatta kaşlarda da ciddi dökülmeler ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Saçkıran rahatsızlığı bilinenin aksine başka herhangi bir hastalıkla bağlantılı değildir ve başka bir rahatsızlığa sebep olmaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu