Ana1
Ana SayfaSaç Bakım Ürünleri

Saçın İhtiyacı Olan Vitaminler Nelerdir?

Saçın İhtiyacı Olan Vitaminler Nelerdir?

Vücudun olduğu gibi saçların da yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bedene nasıl özen gösteriliyor ise, saçlara da aynı özenin gösterilmesi saç sağlığı için gereklidir. Saçlar da saç bakımı yapılmadığı zaman hasta olurlar ve kişinin durumundan etkilenirler.

Saçların uzama, gelişme ve büyüme dönemleri vardır ve bu dönemlerde saçlar da vitamine ihtiyaç duyarlar. Saçların hangi vitamine ihtiyacı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Birçok kişi bu konuda özen göstermese de saç vitamini saçların sağlığı için çok önemlidir. Aşağıda saçların hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğu anlatılmıştır.

A Vitamini
A Vitamini

A Vitamini

Saç derisinde etkili olarak yeni saç köklerinin çıkmasını sağlamaktadır. Sağlıklı sebum üretilmesini sağlayan A vitamini, ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerde bulunur. Et, peynir, balık ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

E Vitamini
E Vitamini

E Vitamini

Bütün kadınların hayali olan gür ve uzun saçlara sahip olmanın bir yolu da E vitamini almaktır. Saç derisindeki kan dolaşımını artıran E vitamini, saç köklerinin oksijen alabilmesini sağlar. Kabuklu yemişler, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru fasulye E vitamini bakımından zengindir.

B6 Vitamini
B6 Vitamini

B6 Vitamini

Saç dökülmesi ve saç seyrelmesi yaşayan insanlar için B6 vitamini gereklidir. Saç dökülmesini önleyen en iyi kaynak olan B6 vitamini, saçın doğal rengini de korumaktadır. Tahıl gevrekleri, tahıl, karaciğer, yumurta sarısı, organ etleri ve sebzeler B6 vitamini açısından zengindir.

C Vitamini
C Vitamini

 

 

C Vitamini

Gribe ve vücut direncini kazanmaya etkili olan C vitamini, saç açısından da ihtiyaç duyulan beslenmeyi sağlamaktadır. Saçı koruyan ve antioksidan etki gösteren C vitamini; kivi, narenciye, domates, ananas ve yeşilbiber gibi sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

Biotin

Saçlar keratin yapıdadır.  Biotin saçların uzamasını sağlarken, saçların beyazlaşmasını önlemektedir. Bunlar için gerekli olan keratinin üretilmesini sağlar. Yumurta sarısı, tam tahıllar, pirin. karaciğer ve süt gibi besinlerde yüksek oranda bulunur.

B3 Vitamini
B3 Vitamini

B3 Vitamini

E vitamininde olduğu gibi, saçlardaki kan dolaşımını artırmaya yarayan B3 vitamini; tavuk, hindi, balık ve et gibi besinlerin tüketilmesi ile elde edilebilir.

B12 Vitamini
B12 Vitamini
B5 Vitamini
B5 Vitamini

B5 ve B12 Vitamini

B6 vitamininde olduğu gibi saç dökülmesini ve saçların beyazlamasını azaltır. Organ etleri ve yumurta sarısında bulunur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu