Ana1
Saç ProblemleriYağlı Saç Tipi

Saçı Yağlandıran Faktör Beslenme Alışkanlıkları Mıdır?

Saçı Yağlandıran Faktör Beslenme Alışkanlıkları Mıdır?

Saçtaki yağ, saç uçlarının kırılmaması için, derinin nemli kalması için gereklidir. Saçı ve saçlı deriyi korumaktadır. Ama aşırı derecede saç yağlanması kaşıntı, kepek, saç dökülmesi gibi sebepler yaratabilir. Yağlı saç çabuk kirlenir, şekil vermek kolay değildir. Aslında yağlı olan saç değil, saçlı deridir.

Saç Neden Yağlanır?

Saç derisindeki yağ salgılayan bezlerin fazla çalışması nedeni ile saçlar çabuk yağlanır. Saçlarınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız yağlanmalar olabilir. Düzensiz hormon seviyeleri saçın yağlanmasına neden olabilir. Ergenlik, hamilelik, adet dönemlerinde saçlarda aşırı yağlanmalar görülmektedir. Saçı yağlandıran faktörler, düzensiz ve yağlı beslenme alışkanlıklarından dolayı olabilir. Eğer çok yağlı besleniyorsanız, kızartma, cips, kuru yemiş çok tüketiyorsanız, düzensiz ve dengesiz beslenme alışkanlıklarınız varsa, saçlarınız yağlanma problemi yaşar. Kıvırcık saçlar, düz saçlara göre daha fazla yağlanmaktadır. Düz saçlılarda, yağlı deriden salgılanan yağ, tüm saça eşit dağılmaktadır. Kıvırcık saçlı derideki biriken yağlar, saç uçlarına kadar ulaşamaz. Stres ve genetik özellikler de saçın yağlanmasında etkilidir. Saçınıza uygun olmayan şampuanlar, çok saç kremi kullanımı da saçın yağlanma etkisini güçlendirir.

Saç tipleri nelerdir
Saç tipleri nelerdir

Saç Yağlanmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Saçtaki yağlanmayı önleyici şampuanlar kullanılmalıdır. 2 ya da 3 günde bir düzenli olarak saçı yıkamalısınız. Her gün yıkamayın, eğer her gün yıkarsanız, yağ bezleri saçın nemli kalması için gereken yağı daha fazla üretmeye başlıyor. Saç kremi kullanmak zorundaysanız, saç diplerine sürmeyin, saç kremini saç uçlarına sürün. Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayın. Ilık su ile yıkayıp, durulayın. Saçlarınızla sürekli oynamayın. Saç şekillendirici ürünleri çok fazla tercih etmeyin. Eğer saç şekillendirici kullanmak zorundaysanız, yağlı saç için olan ürünleri kullanın ve akşam hemen saçınızı, saç şekillendirme ürünlerinden temizleyin.

Saç maşası, ısı, saçı daha çabuk yağlandırır. Gerek duymadıkça ısı ile çalışan ürünleri, saçlarınızdan uzak tutun. Çabuk yağlanan saç problemi yaşıyorsanız, saçınızı yıkayacak durumda değilseniz, kuru şampuanları tercih edebilirsiniz. Bitkisel ürünlerde kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ile suyu seyreltip, saça kullanabilirsiniz. Limon suyu ile suyu da seyreltip saçlı deride temizleyici olarak kullanabilirsiniz.  Medikal şampuanları da tercih edebilirsiniz. Saçlarınızı iyi durulayın. İkisi bir arada şampuanlar kullanmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu