Ana1
Kuru Saç TipiSaç Problemleri

Saçı Kurutan Etkenler Nelerdir?

Saçı Kurutan Etkenler Nelerdir?

Saçların zamanla kurumasında yanlış uygulamaların çok büyük bir payı vardır. Saçların yıkanmasından şekillendirilmesine kadar birçok konuda yapılan yanlışlar, bir süre sonra kuru, elektriklenen ve kolay şekil almayan, yıpranmış saçlara sahip olmaya neden olur.
 


Saçları Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçların doğal nemini kaybetmesinin en önemli nedenleri, yıkama sırasında yapılan birtakım hatalara bağlıdır. Birçoğumuzun düştüğü en önemli hata, saçları aşırı sıcak su ile yıkamaktır. Sıcak su, saçın yapısını bozar ve saç derisinin nem dengesini kaybetmesine neden olur. Yıkama sırasında kullanılan uygun olmayan şampuanlar da, saçları kurutan etkenlerin başında gelmektedir. Örneğin, saçlarınız ince telli ve çabuk kırılan bir saç tipinde ise, bu saçlar için normal saçlara uygun bir şampuanı kullanmak, saçın bir süre sonra aşırı yıpranmasına ve kurumasına neden olacaktır.

Saç yıkamada  kuru saç tipinin ortaya çıkmasına neden olan bir başka yanlış ise, saç kremi kullanmamaktan kaynaklanır. Kurumaya meyli olan bazı saç tiplerinde, kremli saç şampuanı kullanılsa bile, yine de ekstra saç kremine ihtiyaç duyulur. Saçın ihtiyacı olan bu bakım kremi kullanılmadığı zaman da saç kurumaya başlar.
 


Saç Şekillendirmede Yapılan Hatalar

Saç şekillendirmede kullanılan birçok ürün saçı kurutan etkenler arasında yer almaktadır. Özellikle kalitesiz saç şekillendiriciler, hem saçların kurumasına hem de yıpranarak dökülmesine neden olur. Eğer saç şekillendirici kullanmaya ihtiyacınız varsa, bu ürünün saç tipinize uygun olarak üretilmiş, kaliteli bir ürün olmasına özen göstermelisiniz.

Aynı durum, saç boyaları için de geçerlidir. Kullanılan saç boyalarının içeriğinde birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Özellikle saç rengini açma özelliğine sahip olan ürünler, saçların aşırı kurumasına neden olur. Bu ürünleri kullanmak yerine saçların rengini papatya suyu ve zerdeçal gibi doğal renk açıcılar kullanarak açmak, hem saçların kurumasına hem de yıpranmasına engel olur.

Saç şekillendirmede kullanılan aşırı sıcak uygulamaların da saçların doğal nemini kaybetmesine etkisi vardır. Aşırı sıcak hava ile kullanılan fön makinelerinin yanında saç düzleştiriciler, saçın kurumasında en büyük etkenlerden biridir. Bu yöntemler yerine doğal saç şekillendirici ürünler kullanmak, saçların daha sağlıklı olmasına yardım edecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu