Ana1
Saç Tipleri

Saç Tipleri Nelerdir?

Saç Tipleri Nelerdir?

Vücudun genel yapısından ya da genetik etkenlerden dolayı saçlar kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır. Hem erkek hem de kadınlar için saç tipleri nelerdir soruları çok fazla sorulmaktadır. Her saç tipi kendi içinde yapısal olarak farklı özelliklere ayrılmaktadır.
Saç tipleri farklı olduğu için bakım yöntemleri de saç tiplerine göre değişmektedir. Her saç tipinde ayrı özellikler vardır. Genel olarak saç tipleri ve özelliklerinin neler olduğu aşağıda anlatılmıştır.

Normal Saçlar

Normal saçlar, herkesin sahip olmak istediği saç tipleri arasında yer almaktadır. Genellikle de ideal saç tipi olarak gösterilir. Yapılarında saçlar için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındıran normal saçlar, bakımlı ve sağlıklı bir görünüm sunmaktadır.

Normal olarak yapılan bakım yöntemleri ile etkili görüntü elde edilebilmektedir. Normal saçlarda, saç kalın ve yoğun hissedilmektedir. Yeni yıkandığı ya da şekillendirildiği zaman parlak bir görüntü sunan normal saçlar, uçlarında kırılmalar yaşanması dışında bir problem ile karşılaştırmazlar. Bunun için de ekstra bir krem saç uçlarına sürülebilir.

Yağlı Saçlar

Saç derisinde bulunan yağ bezelerinin olması gerekenden daha fazla yer alması durumunda yağlı saçlar oluşmaktadır. Saçların yağlı olmasında çevresel etkenler, genetik faktörler ya da stres gibi psikolojik durumlar etkili olmaktadır.

Yağlı saçlara sahip olanlar, saç bakımı sırasında ılık su kullanmalıdırlar. Ayrıca saçlarına en uygun olan ve yağlı saçlar için özel olarak üretilen şampuanları kullanmaları gerekir. Saçlar şampuan ile yıkandıktan sonra, ılık su ile saç diplerine masaj yaparak durulanmalıdır. Yağlı saçlara sahip olanların saçlarını sık sık taramaması önerilmektedir. Tarama işlemi yağ bezelerini aktif hale getirir. Yağlı saçlarda, saçın doğal görünümü harap olmuştur ve kişiye ağırlık hissi vermektedir.

Kuru Saçlar

Özellikle kadınlarda en sık görülen saç tiplerinden biridir. Kuru saçlarda, saç diplerinde yer alan yağ bezeleri bazı nedenlerle aktif hale gelmemektedir. Kuru saçlar için yapılan bakımlar, diğer saçlara göre daha önemlidir. Bakımların düzenli bir şekilde yapılması ve bakım sonrasında saçların iyi bir şekilde yıkanması önemlidir. Kuru saçlara sahip olan kişilerin, nemlendirici özelliği olan şampuanları tercih etmesi önerilir.

Başa dön tuşu