Ana1
Saç Şekilleri

Saç Kestirmeden Rasta Çıkarmak Mümkün Müdür?

Saç Kestirmeden Rasta Çıkarmak Mümkün Müdür?

Saç stil şekilleri arasında yer alan rasta bayanlar tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Çok beğenilen bir saç şekli olan rasta nedir? Saçların birbirine zincirlenmesi ile ortaya çıkan bu saç şekline rasta ismi verilmektedir. Rastanın nasıl yapıldığı hakkında insanlar fazla bir bilgiye sahip değildir.

Görünüm ve estetik kısmı ile ilgilenmeden önce rasta uygulaması nasıl yapılır? sonrasında rastalı olan saç nasıl normal haline döner? gibi soruların bilinmesi de çok önemlidir. Gençler tarafından çok fazla tercih edilen rasta modelinde doğal ve sağlıklı çözümler alınmak isteniyorsa eğer uzman ve profesyonel olan kişilerin yapması gerekmektedir.

İyi bir şekilde rasta yaptıracağına karar veren kişinin zamanla bu modelden vazgeçmek istediğinde ve rasta saçtan çözülmediğinde saçlarını kazıtmak zorunda olduğunu da unutmamalıdır.

Rasta
Rasta

– Rasta Nasıl Yapılır?

Marjinal kesimin çok fazla rağbet gösterdiği bu saç stilinin uygulanması için kuaförler değil freelance  yapan uzman kişiler tercih edilmelidir. Dipten açılmayacak şekilde düğüm atılma yöntemi ile yapılan bu uygulamada saçlar tutam tutam ayrılarak krepelenmektedir.

İnce tarak yardımı ile atılan düğümler çok daha başarılı ve sağlıklı olmaktadır. Krepe sayesinde tiftik tiftik olan saçlar reçine yardımı ile güzelce ovulur. İstenilen kıvama gelen saçlara bal mumu sürülerek yuvarlaya yuvarlaya ovulma aşamasına geçilir.

Rasta uygulanmış olan bir saçta toz ya da kir barındırma durumu söz konusu olmamaktadır. Rasta kullanımına özen gösterilmesi ve yağlanma sorununun olmaması için aylık bakımların yaptırılması önemli olmaktadır.

– Rasta Sonrasında Neler Yapılır?

Rasta yaptırmadan önce çok iyi bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir. Uzman ellerde yapılan rasta uygulamasından sıkılma durumu söz konusu olduğunda saçların açılması mümkün olmadığı için kesilmesi gerekmektedir.

Ayrıca rastalı saçlara özenli bir şekilde bakılması da gerekmektedir. Yıkanmasının ve bakımının zor olması nedeni ile bu konuda da uzman desteğinin alınması gerekmektedir. Bal mumu ile sürekli olarak örgülü duran saç zaman içerisinde yıpranmaya uğramaktadır.

Bu nedenle mutlaka belirli bir sürenin ardından saçların kazıtılması ve sağlıklı saçların yeniden uzaması gerekmektedir. Yapay rasta uygulamasında ise saçların kazıtılması sorunundan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Brezilya Fönü ne kadar kalıcıdır Tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu