Ana1
ErkekSaç Ekimi

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Normal şartlarda günlük olarak 100 tane saç telinin dökülmektedir. Ancak bazı durumlarda bu sayı gittikçe artmaktadır. Saç telinin dökülme oranı arttığı zaman, bu durumun kesinlikle önemsenmesi ve altında yatan sebeplerin araştırılması gerekir.

Saç kaybının belirginleştiği ve geriye dönüşün olmadığı durumlarda saç ekimi yöntemine başvurulmaktadır. Ancak bu yönteme başvurulmadan önce saç dökülmesinin nedenleri aranır. Eğer saç dökülmesi hormonal etkenler ile meydana gelmiş ise bu sorun ilaç tedavisi ile giderilmektedir.

Ancak bu süreç çok uzun süreceği için genelde ilaç tedavisi tercih edilmez. Saç dökülmesi genetik etkenler ile meydana geliyor ise bu sorunun ilaç ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle saç dökülmesi için son dönemlerde popüler olan saç ekimi yöntemi uygulanmaktadır. Saç ekimi yöntemi ikiye ayrılmaktadır.

Her iki saç ekimi yönteminde de canlı saç kökleri saç dökülmesi yaşanan alana ekilir. İşlemler esnasında genel anestezi uygulanmaz. İki yöntem arasındaki tek fark; saç köklerinin alınma yöntemidir.

Klasik Şerit Yöntemi

Fut saç ekimi yöntemi de denilen bu yöntem, saç ekimi yöntemleri arasında yer alan klasik tedavidir. Fut saç ekimi yönteminde ensenin biraz üstünde yer alan iki kulak arasından alınan saçlı deri, saçsız olan alanlara tek tek ekilir.

Arka kısımdan saç alındıktan sonra saç alınan kısım dikilir. Dikilen alanda 8 – 9 cm’lik çizgi şeklinde bir iz kalır. Fut saç ekimi yönteminde tek seansta 5000 ile 6000 civarında saç teli yani greftler ekilmektedir. Açıklık çok geniş değil ise tek seansta kel olan kısım kapanır.

Ameliyatsız Saç Ekimi Fue Yöntemi

Saçlar Fut tekniğinde olduğu gibi aynı alandan alınır. Ancak saçın alınma şekli farklıdır. Ucu 1 mm çapındaki punch aleti ile saç kökleri alınır. Alınan her 1 mm saç dokusunda bulunan saç sayısı 2 ya da 3 tane olmaktadır.

Fue yöntemi ile bir günde 1000 ile 1500 arasında saç ekimi yapılabilmektedir. İşlem 3 – 4 gün süre ile uygulanmaktadır. Seans sayısı kişinin saç seyrekliğine göre değişir. Bu yöntemde dikiş işlemi olmadığı için herhangi bir iz de kalmaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu