Ana1
ErkekSaç Ekimi

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Saç Ekimi

Bazı nedenler sonucunda saç dökülmesi yaşayan kişilerin sayısı fazladır. Saçlar görselliğin en önemli silahlarındandır. Bir ortama girildiğinde ya da bir kişi ile karşılaşıldığında ilk olarak saçlar dikkat çekmektedir. Bu nedenle hem kadınların hem de erkeklerin saçlarına verdiği önem büyüktür.

Saçlara ne kadar dikkat edilse de, hormonal ve genetik etkilerle saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Saç dökülmesi ciddi bir sorundur ve kadın – erkek fark etmeden psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Saçları dökülen kişiler, bunu kendilerinde bir eksiklik olarak görür ve kendilerini dış dünyadan soyutlar.

Saç dökülmesi konusunda birçok yöntem uygulansa da, en etkili yöntem saç ekimi yöntemidir. Sağlıklı saç köklerinin toplandıktan sonra saç dökülen alana tek tek ekilmesi işlemine saç ekimi denilmektedir. Saç ekimi, geliştirilerek farklı yöntemlerde de yapılmaya başlamıştır.

Saç ekimi işlemi, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu sayede kişinin hiçbir acı duymaması sağlanır. Saç ekimi bir süreçtir ve başından sonuna kadar iyi takip edilmesi gereklidir. Saç ekimi öncesi kişinin saç fotoğrafları çekilir ve hangi yöntem ile kaç tane saç kökünün alınabileceği belirlenir.

Saç köklerinin sayısı çok önemlidir. Genelde ense ve kulak arkası kısımlarında sağlıklı saç kökleri yer almaktadır. Bu bölgelerden alınan saç kökleri, dökülme yaşanan alana ekilir ve kişinin kendi saçları olduğu için doğal bir görüntü oluşur. Saç kökleri de sağlam olduğu için bir daha dökülme yaşanmaz. En merak edilen konulardan biri saç ekimi sonrası iyileşme sürecidir. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci aşağıda anlatılmıştır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekiminden sonra iyileşme süreci ortalama 1 seneyi bulur ve farklı dönemler halinde gerçekleşir. Her bir sürecin kendine özgü özellikleri vardır. Operasyonun başarısı, saçların iyileşme sürecini hızlandırır.

sac-ekimi-sonrasi-iyilesme-sureci
sac-ekimi-sonrasi-iyilesme-sureci

Saç ekimi sonrası ilk 3 gün hastanın evinde dinlenmesi gerekir. Saçlar bandajlanır ancak sadece ekim yapılan alan açık kalır. Hafif derecede kanamalar görülür ve 2. Gün kanamalar kabuklanmaya başlar. Ekim alanına dokunulması yasaktır.

Ekim yapılan alana kesinlikle su değdirilmemesi gerekmektedir. Spor gibi yoran aktivitelerden uzak durulmalıdır. Sporla yaşanan terleme, ekim bölgesine zarar verebilir. 10 gün kadar bu şekilde dikkat edildikten sonra gerekli kontrollerin yapılarak doktorun tavsiyesine uyulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu