Ana1
ErkekSaç Ekimi

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

            Saç ekimi diğer adı ile saç nakli demektir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin sayısının artmasına bağlı olarak saç ekim yöntemleri de geliştirilmektedir. Saç ekiminde sağlıklı saçların bulunduğu alandan sağlıklı saç kökleri alınır ve saç dökülmesi yaşanan alanda açılan saç kanallarına ekilir. Saç kökü toplama ve ekim işlemleri tek tek yapılmaktadır.

Saç ekim işlemlerinin popüler olmasının nedeni tamamen etkili sonuçlar vermesidir. Ayrıca hastanın kendi sağlıklı saç kökleri alındığı için saçlar daha doğal durur ve çıkan saçlar bir daha dökülmez. Saç ekimi yönteminde iz kalma problemi de yaşanmaz.

Saç ekimi yöntemleri sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallar olduğu gibi saç ekimi öncesi de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Saç ekiminden istenilen sonucun alınabilmesi için uzmanın tavsiyelerine birebir uyulmalıdır.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi genel bir süreçtir. Bu nedenle hem işlem öncesinde hem de işlem sonrasında her türlü tavsiyeye uyulmalıdır. Saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar vardır ve bu işlemi yapacak olan uzman tarafından belirtilir. Bu noktalar şunladır:

Operasyondan 1 hafta önce alkol kullananların bırakması gerekir.
Operasyondan bir hafta önce aspirin ve buna benzer kan sulandırıcı ilaçların alınmaması gerekir.
Saçlara saç kremi, jöle ve losyon gibi kimyasal ürünler sürülmemelidir.

Operasyon öncesinde tedavisi süren şeker, tansiyon, kalp ve ülser gibi hastalıkları olan kişilerin bu durumu hekime bildirerek kullanılan ilaçları belirtmesi gerekir.
Operasyon öncesi saçların yıkanmış olması gerekir.
Operasyon günü, önü düğmeli olan ve kolay çıkabilecek kıyafetler giyilmelidir.
Sigara kullanımı operasyonu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle 1 hafta önce bırakılması gerekir.

Operasyondan bir gün önce ve operasyon gününde kafein tarzı içeceklerin içilmemesi gerekir. Operasyon öncesinde kahvaltı yapmanın ya da yemek yemenin sakıncası yoktur.

Saç ekimi sürecince önce ve sonra dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat edilir ise operasyonun etkisi daha da artmaktadır. Kişilerin hem kendi sağlıkları için hem de saç ekimi işleminin başarısının artması için verilen uyarılara dikkat etmesi gerekir. Operasyon öncesi doktorlar bu kurallardan bahsetmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu