Ana1
Saç Ekimi

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

Erkek tipi saç dökülmesi sonucunda kellik gibi bir durum ile karşılaşmak mümkündür. Çoğu zaman bu saç dökülmelerinin önüne geçilememektedir. Bu neden ile sadece erkekler değil kadınlarda saçlarının kaybedebilir. Son yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile birlikte saç dökülmeleri sonucunda oluşan kelliğe kesin çözüm olarak saç ekimi yöntemi uygulanmaktadır. Fakat saç ekimi yöntemi herkese rahatlıkla uygulanabilen bir yöntem değildir.

Sağlık Problemleri için Kan Testi Yapılmalı

Saç ekimine karar veren bir kişi gerekli şartları sağlamalıdır. Sonrasında saç ekim yöntemi uygulanır. Peki, saç ekimi kimlere yapılmaz? Ekim yaptıracak olanlar ne gibi şartlara sahip olmalıdır?

Saç ekimi öncesinde kişilere bazı kan testleri uygulanır. Bu test sonucunda ekim için uygun olup olmadığınız netlik kazanır. Bunun yanı sıra kişilerin kalp hastalığı, şeker, karaciğer yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerinin olmadığı kesinleştirilmelidir.

Bu gibi rahatsızlıklara sahip olanlara ekim işlemi uygulanmaz. Bazen saç ekimi yaptırmak isteyen bu gibi rahatsızlıklarından haberdar olamayabilir. Bu neden ile saç ekimi öncesinde iyi bir check up tavsiye edilir.

Saç ekimi kimlere yapılmaz
Saç ekimi kimlere yapılmaz

Yeteri Kadar Donöre Sahip Misiniz?

Saç ekiminde kişi kendi kendinin donörüdür. Yani ekim işlemi için gerekli olan saç kökleri yine kişinin olan saçlarından alınarak nakledilir. Bu neden ile kişilerin donör olarak kullanılabilecek yeterince saçının bulunması gerekiyor.

Saç nakli yapılırken kafanın arka kısmından açık olan bölgeye transfer yapılır. Dökülmeler genellikle kafanın ön bölgesinde olur. Arkadaki saçlar dökülmeye yatkın değildir. Eğer saç ekimi yapılacak olan kişinin kafasında yeterince sağlıklı saç kökü bulunmuyorsa bu kişiler de saç ekimi yaptıramamaktadır.

Saç ekiminde risk grubuna girenler içerisinde bir de anesteziye alerjisi olanlar bulunmaktadır. Çünkü saç ekimi uygulamasında kişilerin acı hissini en aza indirgemek için lokal olarak anestezi işlemi uygulanır. Eğer kişiler anesteziye reaksiyon gösteriyor ise bu işlem uygulanamaz.

Sağlıklı saçlara yeniden kavuşabilmek için kendi sağlığınızdan olmamak için saç ekimi uygulaması öncesinde mutlaka iyi bir ekip ile çalışın ve gerekli olan tüm testlerin yapıldığından emin olun. Aksi halde daha ciddi sağlık problemleri ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu