Ana1
Saç Problemleri

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Hem kadın hem de erkeklerin en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesi, kimyasal ürünlerin kullanımı arttığı için son dönemlerde daha fazla görülmeye başlamıştır. Herkes parlak ve sağlıklı gür saçlara sahip olmak ister. Ancak bazı nedenler ile bu herkes için mümkün olamamaktadır.

Mevsim geçişleri olduğu zaman, kısa süreli saç dökülmeleri görülebilir. Bu durum saç bakımı ile azaltılabilmektedir. Ancak stres, sigara – alkol kullanımı, ameliyat, ateşli hastalıklar, doğum, vitamin eksikliği ve dengesiz beslenme gibi etkiler ile görülen saç dökülmesi, bu etkiler devam ettiği sürece artmaktadır.

Saç uzmanları, herkesin günlük olarak 100 saç telinin dökülmesinin normal olduğunu söylemektedir. Ancak bu miktar daha fazla olursa kesinlikle bir saç uzmanına görünmek gerekmektedir. Saç dökülmesinin nedenleri farklı olsa da, çözümleri genel olarak aynıdır. Aşağıda saç dökülmesinin önlenmesi için yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin önlenebilmesi için öncelikle kan dolaşımının artırılması gerekmektedir. Böylece saç köklerinin canlanması sağlanır ve saçların kopması engellenir. Bunun için zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı bakımı yapılmalıdır. Saçlara bu yağlar ile masaj yaptıktan sonra ılık su ile saçlar durulanır.

Saç dökülmesini önlemek için bir diğer yöntem de Aloe Vera yağının kullanılmasıdır. Saç derisine doğrudan olarak uygulanan Aloe Vera yağı, kuru kafa derisi nedeni ile dökülen saçların tedavi edilmesini sağlar. Yağ masaj yaparak uygulanır ve birkaç saat sonra ılık su ile saçlar yıkanır.

Kükürt açısından zengin olan sarımsak ve soğan, saçların büyümesini ve gelişmesini sağlar. Soğanlar ince bir şekilde doğranarak suyu sıkılır ve saç derisine masaj yapılır. Ardından şampuan ile yıkanır. Soğan suyuna bal ekleyerek de saçlara masaj yapılabilir. Sarımsak ise Hindistan cevizi yağı ile birlikte kaynatılarak saç derisine uygulanır. Haftada bir kere bu karışımın uygulanması, saç dökülmesini azaltacaktır.

Saç dökülmelerinde etkili olan bir diğer yöntem de yumurtadır. Demir, kükürt, protein ve çinko bakımından zengin olan yumurta, zeytinyağı ile karıştırılarak saç derisine masaj yapılır. Bir süre bekletildikten sonra ılık su ile yıkanan saçların daha parlak olduğu fark edilecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu