Ana1
ErkekSaç Problemleri

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde ve kadınlarda görülebilen saç dökülmesi bazen büyük problemler yaratabilmektedir. İnsanların fiziksel görünümlerini etkileyen bu problem, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Küçük bir incelmeyle başlayan saç dökülmesinin, tüm saçların yok olmasına kadar sürebilen dökülmeyle sonuçlanması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle saçların güçlendirilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesine karşı bir önlem alabilmek için, öncelikle dökülmenin nelerden kaynaklandığı konusu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Gün içerisinde yetişkin bir insanın ortalama olarak 50 ile 100 arasında saç teli dökülebilmektedir.

Erkeklerde kadınlara göre daha fazla saç dökülmesinin görüldüğünü söylemek mümkündür. Ayrıca cinsiyetin yanı sıra, saç dökülmesinde yaşın ve kişinin sağlık sorunlarının etkili olduğu belirlenmiştir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin genel sebebi, ailesel nedenler ya da saçkırandır. Ailesel nedenlerden kaynaklanan dökülmelerde kişinin anne ya da babasında saç dökülmesi olması, kellik probleminin olması gibi ailesel nedenler yer almaktadır.

Androgenetik olarak da adlandırılan bu nedenler, kalıtsal etkenleri ifade etmektedir. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin ikinci en önemli sebebi ise, saçkırandır.

Tıp dilindeki adı Alopecia Areata olan bu hastalık çocuklar, yetişkinler ve genç yetişkinleri büyük ölçüde etkilemektedir. Moral bozukluğu, stres ve üzüntü gibi sebeplerle bağışıklık sisteminde kötü etkiler meydana gelerek, saçın bir noktasında ya da hepsinde dökülmeler meydana gelebilmektedir. Ayrıca vücutta da diğer kılların dökülmesi görülebilmektedir. Üzüntü, stres ve moral bozukluğunun giderilmesi ve bitkisel tedavi yöntemleri ile problem giderilebilmektedir. Bilimsel yöntemler de tedavide etkili olmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi
Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri oldukça çeşitli olabilmektedir. Anemi, erkek tipi saç dökülmesi, hormonal nedenler ve menopoz kadınlarda görülen saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeplerin dışında, hastalıkların da sebep olduğu nedenlerden dolayı saçlarda dökülme meydana gelmesi mümkündür.

Guatr, polikistik over sendromu, biotin eksikliği ya da gastrit bypass saç dökülmesine sebep olabilecek hastalıklardandır. Anemiden kaynaklı bir saç problemi yaşıyorsanız; anemi tedavisi almanız gerekmektedir. Erkeklerde görülen erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülebilmektedir. Hormonal nedenler ve menopoz da kadınlarda meydana gelen saç dökülmesinin sebeplerindendir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu