Robotik Saç Ekimi Nedir?

2
1906
Robotik Saç Ekimi
Robotik Saç Ekimi

Robotik Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesi sorunu son dönemlerde hem bayanlarda hem de erkeklerde çok sık görülmeye başlamıştır. Bu durumdan oldukça rahatsız olan kişiler, alternatif yöntemler ile saç dökülmesini engellemeye ve yeni saçların çıkmasını sağlamaya çalışmaktadır. Ancak bu işlemler genelde olumlu sonuç vermemektedir.

Saç dökülmesi sorunu için geliştirilen yöntemlerden biri saç ekimi yöntemidir. Saç köklerinin yoğun olduğu alanlardan yani kişinin kendi saç köklerinden alınan greftler, saç dökülmesinin yoğun olduğu alanlara eklenmektedir.

Kalıcı ve etkili olan saç ekim yöntemleri her geçen gün geliştirilmektedir. Modern çağın en yararlı getirilerinden biri robotik saç ekimi yöntemidir. Robotik cerrahi, sağlık alında birçok farklı operasyona öncülük etmiştir. Daha sonra geliştirilen robotik yöntem, saç ekimi işlemlerinde de uygulanmaya başlamıştır. Robotik saç ekimi yönteminin diğer saç ekimi yöntemlerine göre bazı farklılıkları ve avantajları vardır.

Robotik Saç Ekimi Özellikleri

Robotik saç ekimi, hata payını en aza hatta sıfıra indirmektedir. Diğer saç ekimi yöntemlerinden farklı olarak doktorlar tarafından manuel olarak gerçekleştirilen robotik saç ekimi, yanılma ve hata payını minimuma indirmektedir.

Klasik saç ekim yöntemlerinde saçların çıkma yönü, işlemi yapan uzmanın tecrübesine ve dikkatine göre değişmektedir. Bunun tam tersi olarak robotik saç ekimi yönteminde durum aynı değildir. Saç ekimi işlemini yapan saç ekim robotu, saç kökleri arasındaki boşluğu ve saç köklerinin çıkma yönünü otomatik olarak algılayarak belirlemektedir.

Saç ekim robotu, işlem esnasında mevcut olan saçlara herhangi bir zarar vermemektedir. Donör olan bölgedeki sağlıklı saç kökleri kullanılır ve dökülmeme özelliği bulunan bu saçlardan en yüksek seviyede yararlanılır.

Robotik saç ekimi işleminde robot makine 1 saniyede ortalama 400, 1 saniyede ise ortalama 4000 fotoğraf çekmektedir. Bu sayede saçın olduğu bölgeye yanlışlıkla saç kökü açılması engellenmiş olmaktadır. Diğer ekim yöntemlerine göre daha az greft sayısı elde edilse de, alınan verim diğer yöntemlerin çok üzerindedir.

Robotik saç ekimi yöntemi ile kişiye özel tasarım yapılabilmektedir. İşlem öncesinde 3D model için 5 farklı açıdan resim çekilir ve sisteme yüklenen fotoğraflardan gerekli işlemlere kişilerin fikirleri doğrultusunda karar verilir.

2 YORUMLAR

Comments are closed.