Ana1
Saç Renkleri ve Boyaları

Renkli Saç Boyası Saça Ne Boyutta Zarar Verir?

Renkli Saç Boyası Saça Ne Boyutta Zarar Verir?

Renkli Saç Boyası Saça Ne Boyutta Zarar Verir?

Kadınlar en çok saçları üzerinde değişiklik yapmayı sevmektedir. Dış görünüşte yapılan en radikal değişiklikler arasında yer alan bu işlem, görünüşü tamamen değiştirebilmektedir. Her saç renginin ayrı bir havası bulunmaktadır.

Yine de sürekli olarak saç boyamak saça zarar verebilmektedir. Devamlı olarak saçı boyatmak saçı kurutmakta ve yıpratmaktadır. Saçınızı boyamadan önce hangi rengi veya renkleri seçeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Gerekirse saç boyası rengi için saç uzmanlarından fikir alabilirsiniz.

Değişik bir görünüme sahip olmak isteyenler veya beyazlarını kapamak için saçlarını değişik renklere boyama düşüncesi olanlar saçlarını sık sık boyatabilmektedir. Boyatma konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; renkli saç boyalarının kimyasal içermesi sebebiyle saça zarar vermesidir.

Renkli Saç Boyatmak
Renkli Saç Boyatmak

Boyanın Saça Verdiği Zararlar Nelerdir?

Boyanın saça vermiş olduğu zarar, boyanın tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle renkli saç tercih edenler buna son derece dikkat etmelidir.

Alttan orjinal saç rengi çıkacağı için saçların boyanması yenilenmelidir. Sık bir şekilde tekrarlanan boya işlemleri sonucunda, saç zarar görebilmektedir. Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici saç boyaları saça farklı ölçülerde zarar verir. İçlerinde saça en çok zararı, kalıcı saç boyaları vermektedir.

Kalıcı oldukları için uzun süre dayanırlar; ama saça zarar da verirler. Daha sonra en çok zararı yarı kalıcı saç boyaları vermektedir. Bunlar da 15-20 yıkama kadar dayanabilmektedir. Geçici boyalar ise, saça en az zararı verirler. Dayanma süreleri 5-10 yıkama arasında değişmektedir. Saç teline tutunan boya parçacıklarından elde edilen geçici boyalar, doğrudan saç teline nüfuz etmediği için saça çok fazla zarar vermemektedir.

Saç Renkleri
Saç Renkleri

Boya Saçlarda Yıpranma Yapar mı?

Kullanılan boya organik değilse, saçta yıpranma yapabilmektedir. Buna karşılık olarak saç bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Geçici saç boyalarının saçları yıpratma etkisi yok denecek kadar azdır. Kalıcı ve yarı kalıcı boyalar ise, saçı daha fazla yıpratmaktadır. Boyalı saçlarda saç kuruması, saç tellerinin sertleşmesi ve saçların yıpranması gibi problemler görülebilmektedir.

Ayrıca düzenli saç boyatmalarında saç dökülmesi de ortaya çıkabilir. Saçlarınızı boyadıktan sonra saç bakımınız için kremler kullanarak, saç bakım konusuna dikkat etmeniz son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu